ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet banner
tavla okey sohbet forumu
sohbet, okey, tavla, chat
25 Nisan 2024, Perşembe 04:15   
kız arkadaş sohbet linki

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

manolya41> Forum Mesajları
    manolya41'e ait Toplam 9827 Forum Mesajı var
<<1...100...200...300...400...500...600...700...790791792793794795796797798799800 801802803804805806807808809810...900...983>>

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Politika, Tarih >İstanbul Semt İsimlerinin Tarihi>
  24.May.2008 Cmt 12:21:35
fiogf49gjkf0d
AKSARAY – AKSARAY DAN GELENLER BURAYA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU SEMT ADINI BU GÜNKÜ AKSARAY ŞEHRİNDEN GELENLER VERMİŞTİR.

AHIRKAPI - PADİŞAH SARAYININ SONUNDA Kİ HAS AHIRIN (PADİŞAHIN ATLARININ BARINDIĞI AHIR) YANINDA OLDUĞU İÇİN AHIR KAPISI DİYE ANILMIŞTIR.

AKARETLER - SULTAN ABDULAZİZ TAŞLIKTA AZİZİYE CAMİİNİN GİDERLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE BİR VAKIF KURMUŞTUR. BU VAKFA GELİR SAĞLAMAK İÇİN DE GELİR GETİREN ANLAMINDA AKARETLER YAPTIRMAYI PLANLAMIŞTIR. BU PLANI BİTİRMEK İSE II.ABDULHAMİT E NASİP OLMUŞTUR. BU YÜZDEN SEMTEDE AKARETLER DENMİŞTİR.

ALTUNİZADE - ALTUNİZADE İSMAİL ZÜHTÜ PAŞA NIN YAPTIRDIĞI CAMİ, SEMTİNDE BU ADLA ANILMASINA SEBEP OLMUŞTUR. ZÜHTÜ PAŞA NIN BABASI ALTIN ALIM SATIMI İLE İŞTİGAL ETTİĞİNDEN ZÜHTÜ PAŞA YA DA ALTUNİZADE DENMİŞTİR.

ARNAVUTKÖY – ÖNCELERİ, BOĞAZİÇİ NİN BU SEVİMLİ SEMTİNDE ARNAVUTLAR OTURDUĞU İÇİN BURAYA BU AD TAKILMIŞTI.

ATAKÖY - ATAKÖY ÜN ESKİ ADI BARUTHANE DİR. II.MAHMUT TARAFINDAN BURAYA BARUTHANE YAPILMIŞTIR. O ZAMANLAR ATAKÖY (İSTANBUL UN DIŞI SAYILDIĞINDAN BARUTHANE YAPIMI İÇİN UYGUN BİR ALAN OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜR.) DAHA SONRALARI EMLAK VE KREDİ BANKASI BU BÖLGEYE 50 - 60 BİN NÜFUSLU BİR YERLEŞİM YERİ KURMUŞTUR(1950). YENİ YERLEŞİM YERİNİN ADI DA ATAKÖY OLUR.

AYAZAĞA - İSMİNİ YENİ ÇERİ KETHUDASI AYAZ AĞA NIN ÇİFTLİĞİNDEN ALMIŞTIR. ABDULAZİZ DÖNEMİNDE BURAYA YAPTIRILAN SARAY BUGÜN BİNİCİLİK OKULU OLARAK KULLANILMAKTADIR.

BAĞLARBAŞI - ÇOK ESKİDEN BİR ERMENİ MANASTIRINA AİT BAĞLARIN BAŞLADIĞI YERMİŞ. ZAMANLA ORAYA BAĞLARBAŞI DENMİŞTİR.

BALAT - RUMCA SARAY ANLAMINA GELEN PALATİON SÖZCÜĞÜNDEN GELDİĞİ SÖYLENİR. ÖNCELERİ İSTANBUL UN KAPILARINDAN BİRİNE VERİLİN BU AD, SONRALARI SEMTİN ADI OLMUŞTUR.

BEBEK - FATİH SULTAN MEHMET HAN BURANIN MUHAFAZASI İÇİN GÖNDERDİĞİ KOMUTANIN LAKABINDAN GELMEKTEDİR. (BEBEK ÇELEBİ BEBEK ÇAVUŞ)

BEYLERBEYİ – III. MURAT DEVRİ BEYLERBEYLERİNDEN MEHMET PAŞA NIN YALISINI BULUNDUĞU İÇİN KÖYE BU AD VERİLMİŞTİR.

CİHANGİR – KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN PEK SEVDİĞİ OĞLU CİHANGİR İÇİN BURADA BİR CAMİ YAPTIRMIŞTI. SEMT ADINI BU CİHANGİR CAMİSİ NDEN ALMIŞTIR.

ÇARŞAMBA – SAMSUN ÇARŞAMBA OVASINDAN GELENLER YERLEŞTİRİLDİĞİ İÇİN BURAYA DA ÇARŞAMBA DENİLMİŞTİR.

ÇENGELKÖY – XIX. YÜZYILDA KAPTAN-I DERYALIKLARDA, VALİLİKLERDE BULUNMUŞ, YİĞİTLİĞİYLE TANINMIŞ ÇENGELOĞLU TAHİR PAŞA BURADA BİR MESCİT YAPTIRMIŞTI.

HAREM – ÜSKÜDAR SARAYI NIN HAREM DAİRESİNE GİDECEKLER BU İSKELEYE ÇIKARLARDI.

HAYDARPAŞA – III. SELİM VEZİRLERİNDEN HAYDAR PAŞA ORADAKİ KIŞLAYI YAPTIRMIŞTI.

KABATAŞ – İSKELENİN BULUNDUĞU YERDE ESKİDEN BÜYÜK BİR TAŞ VARDI. OSMANLI DEVRİ İLERİ GELENLERİNDEN "KÖSE KAHYA" DİYE TANINMIŞ MUSTAFA NECİP ÇELEBİ BU TAŞI YONTTURUP İSKELE HALİNE GETİRDİ.

KADIKÖY – BUGÜN OSMANAĞA CAMİSİ DİYE ANILAN CAMİNİN YERİNDE ESKİDEN KADI MEHMET EFENDİ NİN YAPTIRDIĞI BİR MESCİT VARDI. SEMTİN ADI BUNDAN DOLAYI "KADIKÖY" KALMIŞTIR. BUGÜNKÜ CAMİYİ I. AHMET DEVRİNDE BABÜSSAADE AĞASI OSMAN AĞA YAPTIRMIŞTIR. DİĞER BAZI KAYNAKLARA GÖRE BİZANS IN FETHİNDEN SONRA BURASI İSTANBUL UN İLK KADISI HIZIR BEY E BAĞIŞLANMIŞ, BUNDAN ÖTÜRÜDE SEMT "KADIKÖY" ADINI ALMIŞTIR.

KANLICA - BU BÖLGEYE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN TARAFINDAN ANADOLUDAN TÜRKMEN VE GÖCEBE BAZI TÜRK KABİLELERİ GETİRTİLİP YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU GÖÇEBELERİN BURAYA YERLEŞMELERİ KAĞNILARLA OLDUĞU VE ÇOK UZUN BİR SÜRE İÇİNDE ANCAK YERLEŞEBİLDİKLERİ İÇİN HALK ARASINDA BU BÖLGEYE KAĞNICA, SONRALARIDA KANLICA DENMİŞTİR.

KUZGUNCUK – FATİH SULTAN MEHMET DEVRİNDE, KUZGUN BABA DİYE ANILAN BİR DERVİŞ BURADA OTURMUŞTU.

TAKSİM - İSTANBUL SULARININ BİR BÖLÜMÜNÜN BURADAN TAKSİMİ YAPILDIĞI İÇİN BURASIDA SULARIN TAKSİMİ (AYRIMI) YAPILAN YER OLARAK KALMIŞTIR

ÜSKÜDAR – FARSÇA "KONAK" ANLAMINA GELİR. ESKİDEN ANADOLU YA İRAN A, ARABİSTAN A GİDİP GELEN KERVANLAR BURADA KONAKLARDI.

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Yaşamdan Kesitler >İlginç Videolar, Fotoğraflar, Grafikler, Sunumlar >Hayata Dair>
  24.May.2008 Cmt 01:00:37
fiogf49gjkf0d

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Yaşamdan Kesitler >İlginç Videolar, Fotoğraflar, Grafikler, Sunumlar >Bilimin Geldiği Son Nokta>
  24.May.2008 Cmt 00:54:41
fiogf49gjkf0d

Yeni çıkacak bu yüzükler sayesinde, doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini unutmayacaksınız. Son 24 saat içinde her saat, parmağınızı 10 saniye boyunca 120 dereceye kadar ısıtıyor. (Unutkan beyler için ideal Hani isterseniz unutun 120 dereceee )

Artık yanınızda şarj cihazı taşımaya gerek yok. USB portunu kullanacak bir bilgisayar yeterli. Takın bilgisayara şarj olsun.

Bu elbise tam 444 adet elektronik devreler ihtiva eden plaketten yapılmış. Gün boyu güneş ışığı ile şarj olan elbise, geceleyin ise değişik renk ve şekillerde ışımaya başlıyor. Üstelik bu ışık oyunları bir bilgisayarla değiştiriliyor
(Hangi renk giysem derdi yok )

Ev kadınlarının büyük yardımcısı olmaya aday bir icat.. Yemeklerin lezzeti artacak.. Kesme tahtası üzerinde doğradığınız malzemenin ağırlığını görebiliyorsunuz. (Bir de doğrayan biri olsaydı süper olacaktı )

Hijyen günümüzün sorunu. Bir kullanımlık ve hijyenik şartları yerine getiren ürünler revaçta..Ve işte tek kullanımlık sabun.. 18 metre boyunca mükemmel temizlik. 3-4 cm koparın ve kullanmaya başlayın. Bitkisel bazlı rulo, kullan at sabun.

İsrail de 2.5 km uzunluğunda ve 100 m derinliğinde yeni mağara keşfedildi..Bilim adamları bu mağarada muhtemelen 8 milyon yıldır dış dünyadan bağımsız yaşayan 8 yeni tür canlı buldular.

Hint okyanusunda geceleyin oluşan sır dolu parlamalar...Bilimadamları bu çok büyük alanı kapsayan parlamaların bakteriler tarafından oluşturulduğunu düşünüyorlar...( Bence tam The X Files lık bir konu )

Geçebileceğiniz şekilde açılabilen otomatik kapılar..Yatay çubukların uçlarında bulunan sensörler sayesinde çubuklar geçeceğiniz kadar açılıp, ısı yalıtımında yüksek başarı sağlıyorlar. (Biz bayanlarda kilo kompleksi var iken bu kapı icat edilir mi yaaa )

Dünyanın en hızlı transistörü...Amerika da geliştirilen bu transistör 604 GHz frekansta çalışabiliyor. Diğer bir deyişle saniyede 604 milyon işlem yapabiliyor ve kullanılmakta olan en hızlı transistörden tam üç kat hızlı.

LED ( Işık yayan diyot ) teknolojisiyle üretilmiş süper ışık kaynakları...Yeni nesil aydınlatma araçlarında artık plastik kılıflarından çıkarılarak daha verimli hale getirilen LED adı verilen elektronik parçalar kullanılıyor. 22 watt bir elektrik gücü ile 45 - 65 wat arası ışık gücü almak artık mümkün. Sistemin ömrü ısınan bir eleman olmadığı için 50,000 saate kadar, yani yaklaşık olarak 35 seneye çıkıyor.

Teknoloji hız kesmiyor. Ve şimdide yer kaplamayan rulo tv ...Görüntülemede "OLEDs", yani organik led teknolojisi kullanılmış gazete kağıdı kalınlığında kıvrılabilir ekran.( )

Bluetooth Lazer Sanal Klavye...Şarjlı pillerle 120 dakika çalışabilen 64 tuşlu bu Q sanal klavyeyi kullanabilmek için sadece görüntünün oluşacağı düz bir alan gerekli. Üstelik tuşlarda beep sesli!

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Kültür Sanat Hobiler >Şiir sevenler >Yavaş Yavaş Ölürler>
  24.May.2008 Cmt 00:45:27
fiogf49gjkf0d

Yavaş yavaş ölürler seyahat etmeyenler,
Yavaş yavaş ölürler okumayanlar, müzik dinlemeyenler,
Vicdanlarında hoşgörmeyi barındıramayanlar,
Yavaş yavaş ölürler…

Alışkanlıklarına esir olanlar, her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler,
veya bir yabancı ile konuşmayanlar,
Yavaş yavaş ölürler…

İhtiraslardan ve verdikleri heyecanlardan kaçanlar,
tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı görmek
istemekten kaçınanlar,
Yavaş yavaş ölürler…

Aşkta veya işte bedbaht olup istikamet değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış
olanlar.

Yavaş yavaş ölürler ……

Pablo Neruda

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Kültür Sanat Hobiler >Şiir sevenler >Canım İstanbul>
  24.May.2008 Cmt 00:18:02
fiogf49gjkf0d
Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canim;
Vatanim da vatanim...
İstanbul,
İstanbul...

Tarihin gözleri var, surlarda delik;
Servi, endamlı servi, ahirete perdelik...
Bulutta saha kalkmış Fatih ten kalma kir at;
Pırlantadan kubbeler, belki bir milyar kırat...
Şahadet parmağıdır göğe doğru minare;
Her nakısta o mana: Öleceğiz ne çare?
Hayattan canlı olum, günahtan baskın rahmet;
Beyoğlu tepinirken ağlar Karaca Ahmet...

O manayı bul da bul!
İlle İstanbul’da bul!
İstanbul,
İstanbul...

Boğaz gümüş bir mangal, kaynatır serinliği;
Çamlıca da, yerdedir göklerin derinliği.
Oynak sular yalının alt katına misafir;
Yeni dünyadan mahzun, resimde eski sefir.
Her aksam camlarında yangın çıkan Üsküdar,
Perili ahşap konak, koca bir şehir kadar...
Bir ses, bilemem tambur gibi mi, uda gibi mi?
Cumbalı odalarda inletir katibi mi...

Kadını keskin bıçak,
Taze kan gibi sıcak.
İstanbul,
İstanbul...

Yedi tepe üstünde zaman bir gergef isler!
Yedi renk, yedi sesten şayisiz belirişler...
Eyüp oksuz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,
Adada rüzgar, ucan eteklerden sorumlu.
Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından
Hala çığlıklar gelir Topkapı sarayından.
Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni söyle dursun, ağlayanı bahtiyar...

Gecesi sümbül kokan
Türkçe’si bülbül kokan,
İstanbul,
İstanbul...

alıntıdır...

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Yaşamdan Kesitler >Aşk ve Sevgi üstüne >Yaşlara Göre Baba - Kız>
  23.May.2008 Cum 17:56:50
fiogf49gjkf0d
Baba Ve Kızı Arasındaki Yıllar Geçtikçe Farklılaşan Diyalog İlginizi Çekecek.babanızın Kıymetini Daha İyi Bilmenize Vesile Olacak.

0 Yaşında

baba :
Ne Kadar Da Güzel ! Şimdi Bu Küçücük Şey Benim Kızım Mı? Gözleri De Bana Ne Kadar Çok Benziyor!

kızı :
Bu Gözlerini Benden Hiç Ayırmayan Adam Babam Olsa Gerek !

5 Yaşında

baba :
Bir Tanem Benim, Gözbebeğim, Güzel Kızım ! Söyle Bakalım , Baban Sana Ne Alsın ?

kızı :
En Çok Babamı Seviyorum.babam Niye Hep Annemle Uyuyor. Hep Benimle Uyusun, Başkasını Sevmesin!

10 Yaşında

baba :
Gittikçe Yaramaz Oluyor, Kime Çekti Bu Kız ?

kızı :
Babama Hayranım. Babam Bu Ay Harçlığımı Artırır Mı Acaba?

15 Yaşında

baba : Ne Kadar Da Çabuk Büyüdü!

kızı :
Babam Yüzünden Arkadaşlarımla İstediğim Kadar Vakit Geçiremiyorum.bana Baskı Uygulamasından Nefret Ediyorum! Ne Zaman Özgür Olacağım?

20 Yaşında

baba : Artık Sözümü Dinlemiyor, Benden Giderek Uzaklaşıyor. Uzun Süredir Tatlı Bir İki Laf Geçmedi Aramızda Zaten...yoksa Kafayı Birine Mi Taktı? Galiba Kızım Elden Gidiyor!

kızı :
Her Dediğime Alınıyor, Beni Bir Türlü Anlamıyor.artık Kendi Hayatımı Kurmalıyım.çocuk Muamelesi Görmekten Bıktım!

25 Yaşında

baba :
Birgün Bunun Olacağını Biliyordum.işte Evleniyor. Zaten Aramız Eskisi Gibi Değildi.şimdi Birde Kocası Var.kızım Beni Terkediyor.

kızı:
Böyle Bir Günde Bile O Mutsuz İfadeyi Takınmasının Ne Lüzumu Var Ki?

30 Yaşında

baba :
Çok Az Görüşüyoruz, Daha Sık Biraraya Gelsek Ne İyi Olur! Hem Torunlarımı Özlüyorum.fırsat Bulup Bize Gelemiyorlar Ki !

kızı :
Babamları Çok İhmal Diyorum Galiba? Yine Telefonda Üzgün Geldi Sesi.haftasonu Onlara Sürpriz Yapmak En İyisi.

40 Yaşında

baba : Kızım Kültür Seviyemi Yeterli Bulmuyor.ona Göre Çağın Gerisindeyim. Oysa Küçükken Derslerine Hep Ben Yardım Ederdim.anlayamadığı Bütün Problemleri Bana Sorardı.şimdi Beni Beğenmiyor.bir Daha Onunla Asla Bu Tür Tartışmalara Girmeyeceğim.

kızı :
Babam Giderek Daha Da Çocuk Gibi Davranıyor.devamlı Birşeylerden Yakınıyor.gerçi Son Zamanlarda Sağlığı Da İyi Değil Ama...ya Ona Birşey Olursa? Zaten Hiçbir Zaman Dilediği Gibi Bir Evlat Olamadım!

45 Yaşında

baba :
Kızımın Mutlu Bir Yuva Kurması Ne Güzel! Gözüm Arkada Gitmeyeceğim.onunla İftihar Ediyorum!

kızı :
Babam İçin Çok Endişeleniyorum.onu Kaybetmeye Hazır Değilim.ilaçlarını Da Hep İhmal Ediyor Zaten...allahıım Onu Benden Ayırma!

50 Yaşında

baba : Dünyada Mutlu Kal Kızım!

kızı :
Seni Çok Özleyeceğim,arayacağım Baba! Şimdi Ben Kime Danışacağım, Kim Yardım Edecek Bana? Ah Baba! Sensiz Nasıl Yaşayacağım?

55 Yaşında

kızı : Sen Gideli Seni Daha İyi Anlıyorum Baba! Keşke Seni Hiç Üzmeseydim Demeyeceğim, Çünkü "keşke"ler Hiçbirşeyi Değiştirmeyecek.yine De Beni Duyuyorsan, Lütfen Seni Üzdüğüm Hergün İçin Çok Ama Çok Pişman Olduğumu Bil, Olur Mu ? Mekanın Cennet Olsun!

babanız Şayet Hayattaysa Onun Kıymetini Çok Çok İyi Bilin...

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Politika, Tarih >Bu Salaklar Tarihe Geçti>
  23.May.2008 Cum 17:21:39
fiogf49gjkf0d

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Yaşamdan Kesitler >İlginç Videolar, Fotoğraflar, Grafikler, Sunumlar >Kibritden Binalar>
  23.May.2008 Cum 14:10:04
fiogf49gjkf0d

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Yaşamdan Kesitler >İlginç Videolar, Fotoğraflar, Grafikler, Sunumlar >Çalışuku>
  23.May.2008 Cum 13:54:11
fiogf49gjkf0d
Familyanın bütün üyeleri, 9-15.5 santimetredir. Bu kuşların, superciliumunda bir göz-halkası veya çizgisi vardır. Erkekler, rengarenk bir taç yamasına sahiptir.

manolya41

manolya41 resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Yaşamdan Kesitler >İlginç Videolar, Fotoğraflar, Grafikler, Sunumlar >Dinozorlar! 200 Milyon Yıl Önce>
  23.May.2008 Cum 13:50:57
fiogf49gjkf0d
Dinazorlar Hakkında

Dinozorlar 100 milyon yıldan fazla bir zaman kara hayatına egemen olmuş
hayvanlardır. Dinozor, Yunancada korkunç kertenkele anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Bunun nedeni, geçmişte bilimadamlarının dinozorları bir cins kertenkele sanmalarıdır. Türkçede yaygın fakat yanlış olarak dinazor diye yazıldığı da olur. Dinozorlar yeryüzünde ilk kez 200 milyon yıl önce göründüler. 65 milyon yıl önce ise, çok sayıda dinozor türünün nesli tükenmişti.

Yeryüzünde çok sayıda dinozor türü bulunmaktaydı. Bunlardan kimi bitkilerle beslenirken, kimi et yiyordu. En kalabalık otçul dinozor türleri, apatosaur ve brachiosaur idi. Bunlar gelmiş geçmiş en büyük hayvanlardı. Örneğin apatosaur 30 ton ağırlık ve 21 metre uzunluğa ulaşabiliyordu. Diğer otçul dinozorlar, kendilerini etçil dinozorlardan korumaya yarayacak özel silahlara sahipti. Örneğin triceratop, başında üç boynuz taşırken, ankylosaur çıkıntılı kemiklerle korunuyor, stegosaurus’un kuyruğunda ise sivri dikenler bulunuyordu.
Etçil dinozorlar, tıpkı insanlar gibi arka ayaklarının üzerinde yürüyorlardı. Bu nedenle ön ayakları kollara benzemiş ve çok küçükleşmişti.
Tyrannosaurus, Carnotaurus gibi bazıları son derece büyükken, compsognathus (yaklaşık 5,5 kg ve 60 cm) gibileri de son derece küçüktü. Bunların daha sonra kuşlara evrimleştiği düşünülür. İlk kuşlardan biri archaeopteryx idi ve kısmen dinozora benziyordu.

Brachiosaurus

Dinozorlarla aynı dönemde pterosaurs gibi uçabilen sürüngenler de vardı, ama bunlar dinozorlarla çok yakından ilgili değildi. Aynı zamanda ichthyosaur ve pleisiosaur gibi çok sayıda yüzebilen sürüngen de vardı. Ama bunlar da dinozorlarla yakın bir ilintiye sahip değillerdi.

Diplodocus

Dinozorların nasıl yok olduğu bilinememektedir. Bazı bilimadamları göktaşlarının Dünya ya çarpıp onları yok ettiği görüşündedir.

Diğer Anlamı

Argo dilde Dinozor tabiri, çağın gerisinde kalmış, Paradigma değişimine ayak uyduramama nedeniyle eski paradigmasında takılı (Paradigma felcine uğramış) kişi ve kurumlar için kullanılmaktadır.

<<1...100...200...300...400...500...600...700...790791792793794795796797798799800 801802803804805806807808809810...900...983>>