ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

28 Mart 2024, Perşembe 20:45   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Kültür Sanat Hobiler > Sanat ve Felsefe
forum sohbet oyun basliklari
   Nasıl Kendim Olabilirim ?
 <<1 2>>
Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

Evangeline

Evangeline resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  6.Oca.2007 Cmt 14:11:21      Nasıl Kendim Olabilirim ?sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
SANA HERŞEY ÖĞRETİLDİ AMA SANA KENDİN OLMAN ÖĞRETİLMEDİ!

Bu, dünyadaki en kolay şey olmalı ama değildir. Niçin herkes olmadığı birşeymiş gibi davranıyor? Bunun ardındaki psikoloji nedir? Bunun nedeni herkesin ta çocukluğundan beridir ayıplanmasıdır. Kendi kendine, kendiliğinden yaptığı her ne olursa olsun o kabul edilmezdir. Çocuğun yetişmek zorunda olduğu kalabalığın, insanların kendi fikirleri ve idealleri vardır. Çocuk bu fikir ve ideallere uymak zorundadır. Çocuk çaresizdir.

Bir kez başkalarına yaslanmaya başladığında ruhunu kaybediyorsundur. Herhangi başka birisinin sahip olduğu kadar evrensel bir bilince sahip olduğunu unutuyorsun; sadece onun farkında değilsin, onu aramamış durumdasın. Ve aramadın çünkü onu başkalarında; seni kurtaracak birisinde, sana yardım edecek birisinde arıyorsun. Tüm krallığın sana ait olduğunu fark etmeden dilenmeye devam edip duruyorsun.

Bunu hiç düşündün mü? Tüm hayvanlar ebeveynlerinin ve topluluğun desteği olmadan hayatta kalabilir ama insan yavrusu bunu yapamaz, hemen ölecektir. O çok hassas ve ölüm tehlikesine çok açıktır. O yüzden genelde herkes şu an olduğu halde, yani kendisine karşı hale gelmiştir. Herkesin olmadığı bir şeymiş gibi davranmasının ardındaki psikoloji budur. Herkesin kendileri olmalarına asla izin verilmedi, doğalarının mutlu olmalarına müsaade etmediği bir başka kişi olmaya zorlandılar.

Kendisi olmak için kişinin birşey yapmasına ihtiyaç yoktur; o zaten odur. Başka türlü nasıl olabilirdin? Nasıl başka birisi olabilirdin? Çünkü toplum insanı yozlaştırır. O zihni, varlığı yozlaştırır. O, sana şeyleri dayatır ve sen de kendinle temasını kaybedersin. O senden, olman gereken kişiden başka birşey çıkartmaya çalışır. O sana hep başka birisi gibi olmayı ya da şöyle ya da böyle olmayı öğretir; asla sana kendin olmanı söylemez. Asla sana olma özgürlüğünü tanımaz; zihnine yabancı, dışsal imajları zorla yerleştirir.

O zaman sorunlar çıkar. Rol yapabilirsin ama rol yaptığında asla tatmin olmazsın. Her zaman kendin olmak istersin, bu doğaldır. Ama toplum buna izin vermez. O senden başka birisi olmanı ister. Gerçek insanlar kendi gerçeklerini kendi tarzlarında yaşarlar; onları baştan çıkarmak imkansızdır. Onların mutluluğu en son noktadır.

O yüzden, toplum çocuğa başka birisi olmayı öğretir. Ve çocuk yavaş yavaş ikiyüzlülüğü, böbürlenmeyi öğrenir. Ve bir gün, ironi buradadır, toplum seninle şu şekilde konuşmaya başlar, sana der ki: Sana ne olmuş böyle? Niçin mutlu değilsin? Niçin perişan haldesin? Niçin üzgünsün? Sefil haldesin? Ve sonra sana mutlu olmanın yollarını öğretirler. Önce seni hasta ederler ve sonra da ilaç satarlar. Bu muhteşem bir tezgah! Unutma; Mümkün olan tek mutluluk vardır ve o da kendin olmak tır.

Karşılaştırmak zehirdir. Taklitçi olmak tüm kendin olma fırsatını kaçırmak demektir. Kıyaslamayı bırak. Sen eşsizsin. Hiç kimse senin gibi değil. Ve ben, sen eşsizsin dediğimde sen başkalarından daha iyisin demiyorum, unutma. O bir kıyaslama değildir, eşsiz olmak nefes almak kadar doğal bir şeydir. Herkes nefes alıyor ve herkes eşsiz. Canlıyken eşsizsindir. Sadece cesetlerin hepsi birbirine benzer. Varoluş asla tekrar etmez; O her gün yeni bir şarkı söyler, her gün yeni bir resim yapar.

Kendi eşsizliğine saygı duy ve kıyaslamayı bırak. Kimseyle kıyaslama; diğer kişi sen değilsin, sen de diğer kişi değilsin. Bırak başkaları olsun ve sen de kendi varlığın içinde rahatla. Her kim olursan ol tadını çıkarmaya başla. Sana sunulan anlardan zevk al. Rekabet terimleri ile düşünme, o yüzden de onların üzerine atlayıp mutluluk kopartmak ve rekabet etmek zorunda değilsin. Mutluluk herkese sunulmuştur, kalbini açan herkese mutluluk her zaman sunulmuştur.

Herkes, kendi ısdırabından, mutsuzluklarından başkalarının sorumlu olduğunu hisseder. Bu son derece karmaşık bir hal almıştır. Ve başka birisi senin ıstırabının, mutsuzluğunun sorumlusu olduğunda, sorumluluğu başka birisine vererek özgürlüğünü kaybettiğinin farkına varmazsın. Sorumluluk ve özgürlük aynı madalyonun iki yüzüdür.

Doğaldır ki şayet ısdırap başkalarından geliyorsa, mutluluk da başkalarından gelmek zorundadır. Fakat o zaman sen ne yapıyorsun? Sen ne ıstırabından, ne de mutluluğundan sorumluysan; bu durumda senin işlevin nedir? Amacın nedir? Birkaç kişinin seni perişan etmeleri ve sonrasında başkalarının da sana yardım edip seni kurtarması ve mutlu kılması için sadece bir hedef tahtası olmak mı? Sen yalnızca bir kukla mısın? Bütün iplerin başkalarının elinde mi?

Sen kendi insanlığına saygı duymuyorsun; sen kendine saygı duymuyorsun. Senin kendi varlığın için, kendi özgürlüğün için hiç sevgin yok. Hayatına saygılı olursan "bu benim hayatım ve onu ben yaşamalıyım dersin; yanlış birşey yaparsam da sonuçlarını kabul edeceğim" dersin. Muhtemelen kişi bu şekilde öğrenir; düşerek kişi ayağa kalkar; yanlış yola saparak yeniden geri döner. Bir hata yaparsın, fakat hata seni daha zeki yapar; aynı hatayı bir daha yapmayacaksın. Aynı hatayı tekrar edersen bu senin öğrenmiyor olduğun anlamına gelir. Zekanı kullanmıyorsun, bir robot gibi davranıyorsun. Kendine ait olan ve önüne gelene dağıtmış olduğun öz saygını geri al. Sorumlu olduğunu kabul et. Mutsuzluğunun ne olduğunu gör, nedenini bul ve sebebi kendi içinde bulacaksın. Sebebi ortadan kaldır ve mutsuzluk, ıstırap yok olacaktır.

Bu dünyada yalnızca tek bir mutluluk vardır ve o da kendin olmaktır.Ve genelde kimseler kendisi olamadığı için de, herkes kendisini bir şekilde; maskelerle, ikiyüzlüklerle, gösterişlerle saklıyor. Kim olduklarından utanıyorlar. Dünyayı herkesin kendi çiçeklerinin getirilmesine izin verildiği güzel bir bahçe değil, bir pazaryeri haline soktuk. Kadife çiçeklerini gül getirmeleri için zorluyoruz; kadife çiçekleri nereden gül üretip getirsinler? Bu güller plastik güller olacaktır ve kalbin en derinlerinde kadife çiçeği utanç duyup, "Kalabalığa baş kaldıracak kadar cesur olamadım. Bana plastik gülleri dayattılar ve ben içimde öz suyu akmakta olan kendi gerçek çiçeklerime sahibim ama kendi gerçek çiçeklerimi gösteremiyorum" diye haykırıyor olacak.

Evet sana herşey öğretildi ama sana kendin olman öğretilmedi. Bu herkesi perişan eder. İstemediğin bir şey olmak, birlikte olmak istemediğin birisiyle olmak, yapmak istemediğin bir şey yapmak, bunlardır senin ıstırabının temelleri. Er ya da geç karar vermek zorundasın. "Bedeli ne olursa olsun, ben sadece kendim olmak istiyorum. Ayıplanmak, kabullenmemek, saygınlığı yitirmek; hepsi tamam ama artık bir başkasıymış gibi yapamayacağım" demek zorundasın.

Ve bu karar ve bu kararın ilanı, özgürlüğün ilanı, kalabalığın ağırlığından özgürleşmenin ilanı, doğal varlığını, senin bireyliğini dünyaya getirir. O zaman hiçbir maskeye ihtiyaç duymazsın. O zaman sadece neysen o olarak kendin olabilirsin. Ve mutlu yaşarsın.

OSHO

Ben okudum ve çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedim. Umarım sizin de hoşunuza gider.

aloneYou

aloneYou resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Oca.2007 Cmt 03:10:20sohbet oyun linki
Günümüzde belkide kendimize soracağımız en önemli soraulardan birisi Nasıl Kendim Olabilirim sorusu. Özellikle sanal alemdeki ortamlara insanlar kendileri olmaktan daha fazla uzaklaşıp komik duruma düşebiliyorlar bazen. Herkes herkes olabilir ama Herkes kendi olamaz.

True_Fly

True_Fly resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Oca.2007 Cmt 15:07:42sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
Evangeline gerçekten hoşbir konuya değinmişsin.Nasıl kendim olabilirim.:)Yazıyı okudum ve Çocukluk diyor gerçekten çocuklukta yaşadığın pisikolojik durumlar ilerideki durumu çok etkiliyebilir.Ve günümüzdede kimse kendi olmayı seçmiyor hep bir özenti var ve bu durum çok kötü..Yazıdada dediği gibi toplumun etkiside çok.Hz Mevlananında bir sözü var; Her ne olursan ol ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol. Şimdi bakıyorumda hiç kimse olduğu gibi değil.İnsanlar sahte maskelere bürünmüş bir tiyatro oyuncusu gibi çıkıp sahneye rol yapıyorlar.Sahte gülüşler,yapmacık hareketler.Bu durum çok üzücü kimseye güvenilmiyor şu zamanda. Neyse Evangeline güzel paylaşımın için teşekkürler.Baksana yazan bile olmamış yazına. :) İşlerine gelmedi sanırım. :) Saçma bir başlık aç Evangeline daha çok rağbet olur... :)

kuzenimm

kuzenimm resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Oca.2007 Cmt 15:19:32sohbet oyun linki

Evangeline senin yazın çok uzun die okumadım .AmaTrue_Fly kısaca özetlemiş onu okudum

Not:uzun yazıları türk milleti okumuyo.Sizce neden? 

ALEEVVVV

ALEEVVVV resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Oca.2007 Cmt 22:42:08sohbet oyun linki
Ben okudum gercekden çok hoş bir yazıydı teşkkler evangeline..... Gercekden kendin olmak okadar zorki bu toplumda bebek dogar ve hep toplum kuralları ve aile kurallarıyla büyür ve onu yapma bunu yapma diye diye biz kendimiz olmakdan cıkar başka biri oluruz ve bir süre sonrada kendi isteklerimizi yapamıyacak durumda kalıp mutsuzluk kervanına katılırız beynimiz özgür bırakılmıyorki hep başkalarının Empozesi altında kalıp acaba yanlışmı yapıyorum diye düşünüp kendin olmamaya devam ediyoruz maskelerimize maskeler ekliyerek devam ediyoruz hayata .......özgür bireyler yetişdirmek ve kendisi olmasını saglayacak bebekler yetişdirmek biz annelere düşüyor bunun için çok okumak  bilgilenmek ve kendimiz olmaya başlıyarak mutlulugu yakalamalıyızzzzzzz......

IISeRhAdII

IISeRhAdII resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  15.Oca.2007 Pzt 10:10:31sohbet oyun linki

ALEEVVVV :
Ben okudum gercekden çok hoş bir yazıydı teşkkler evangeline..... Gercekden kendin olmak okadar zorki bu toplumda bebek dogar ve hep toplum kuralları ve aile kurallarıyla büyür ve onu yapma bunu yapma diye diye biz kendimiz olmakdan cıkar başka biri oluruz ve bir süre sonrada kendi isteklerimizi yapamıyacak durumda kalıp mutsuzluk kervanına katılırız beynimiz özgür bırakılmıyorki hep başkalarının Empozesi altında kalıp acaba yanlışmı yapıyorum diye düşünüp kendin olmamaya devam ediyoruz maskelerimize maskeler ekliyerek devam ediyoruz hayata .......özgür bireyler yetişdirmek ve kendisi olmasını saglayacak bebekler yetişdirmek biz annelere düşüyor bunun için çok okumak  bilgilenmek ve kendimiz olmaya başlıyarak mutlulugu yakalamalıyızzzzzzz......

Çok güzel açıklamışınız ALEEVVVV hanım zevkle okudum yazınızı kesinlikle katılıyorum hanfendi yüreğinize sağlık

yorduluk

yorduluk resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  15.Oca.2007 Pzt 10:15:47sohbet oyun linki

ŞEYTANIN HİLLELERİ

Bir gün Hz. Muhammed (s.a.v ) ile birlikte ensardan  birisinin evine sohbete dalmışken  dışarıdan bir ses

-  İçerdekiler! Eve girmem için bana da izin verin? Benim sizden bir isteğim görülecek bir işim var

Bunun üzerine herkes Hz Muhammed (s.a.v) ‘nin yüzüne bakmaya başladı.Zira her zaman büyük oyuydu izin ondan çıkardı.

Hz Muhammed (s.a.v ) muttali oldu

-         Bu seslenen kimdir biliyor usunuz dedi ? Bizler Allah ve Resulü daha iyi bilirdiye cevap verdiler

Allah resulü

-         ‘’ O lanetlenmiş şeytandır Allahın laneti onun dedi…’’

Bunun üzerine Hz Ömer    

-         Ey Allah’ın Rasulü bana izin veriniz onu öldüreyim.

Hz Muhammed izin vermedi şöyle buyurdu :

-‘’ Dur ey Ömer biliyor musun ki; ona belli bir vakte kadar mühlet verilmiştir…’’

Ve şöyle dedi :

-         Kapıyı açın o içeri girsin . Buraya gelmek için emir almıştır. Diyeceklerini anlamaya çalışın . Size anlatacaklarını iyi  dinleyin… dedi

Kapıyı açtılar.İçeri girip göründü  Şaşı bir ihtiyar .Aynı zamanda da köse. Çenesinin at kılına benzer altı yada yedi kıl sallanıyor,gözleri yukarı doğru açılmış. Kafası , büyük bir fil kafasını andırıyor.Dudakları ise bir manda dudağına benziyor.

Sonra

-    selam sana ey Muhammed selam size ey cemaat-ı Müslimin ,diyerek selam verdi.

Onun bu selamına karşılık Hz Muhammed (s.av)  Efendimiz

-         ‘’Selam Allah’ındır ey lanetlenmiş …’’ diye karşılık verdi.

Sonra da :

-         Bir iş için geldiğini duydum nedir o iş ? diye sorunca şöyle anlatmaya başladı :

-         Ben buraya kendi arzumla değil mecburen geldim.

Hz Muhammed (s.a.v)

-         Nedir o mecburiyet diye sordu?

Şeytan:

-         İzzet sahibi Rabbin katından bir melek gelerek dediki:

-         Yüce Allah sana emir veriyor: Muhammed düşük ve zelil bir halde tavazu  ile gidecek Ademoğullarını nasıl kandırdığını anlatacaksın. Onları nasıl aldattığını söyleyeceksin bir bir.Sonra o sana ne sorarsa doğrusunu söyleyeceksin.

Yüce Allah buyurdu ki:

-         Söylediklerine bir yalan katar,doğruyu söylemezsen seni rüzgarın savurduğu kül gibi yaparım.Düşmanların önünde rezil ederim yani Allah sevdiği kullar .Durum böyle ; ey Muhammed! O emir üzerine sana geldim.Arzu ettiğini bana sor.Şayet bana sorduklarına sorduklarına doğru cevap veremezsem düşmanlarım benimle eğlenecek.Gerçek şu ki bana ,düşmanlarımın eğlencesi daha zor bir şey yoktur.

Sonra, Resülüllah (s.a.v)Efendimiz şunu sordu:

-         Madem ki, sözlerinde doğru olacaksın.O halde bana söyle: Halk arasında en çok sevmediğin kimdir?

-         Sensin, ey Muhammed … Allah’ın yaratıkları arasında senden daha çok hoşlanmadığım kimse yoktur.

Sonra Hz Muhammed (s.a.v )efendimiz şöyle buyurdu :

-         Benden sonra en çok kimlerden nefret edersin ?...      

Şeytan anlattı:

-         Müttaki bir genç ki, varlığını Allah yolunda vermiştir.

-         Sonra kimi sevmezsin ?           

-         Temizlik için yıkadığı yerleri üç defa yıkamaya devam eden kimseyi.

-         Sonra… ?

-         Sabırlı olan bir fakiri ki ; ihtiyacını hiç kimseye söylemez .Halinden asla şikayetçi olmaz           

-         Peki bu fakirin sabırlı olduğunu nereden anlıyorsun.?

-         Ey Muhammed, ihtiyacını kendi gibi birine üç gün üst üste anlatırsa,Allah onu sabredenlerden yazmaz.Sabırlı kimselerin işi buna benzemez.   Hasılı,onun sabrını;halinden tavrından ve şikayet etmeyişinden anlarım. 

-         Sonra kim…? 

-         Şükreden zengin

-         Peki  o zengin şükreden olduğunu nasıl anlarsın.?

-         Malını helal yoldan alıp helal yollarda harcadığını görürsem bilirim ki o şükreden bir zengindir.

Hz Muhammed  (s.a.v ) Efendimiz:

-          Peki ümmetimin vakit namazına kalkınca, senin durumun nasıl olur.

-         Ey Muhammed beni bir sıtma tutar.Ve titrerim.

-         Niçin böyle olursun ey lain?

-          Zira kul Allah için secde edince bir derece yükselir.

-         Peki oruç tutukları vakit nasıl olursun .?

-         O vakit de onlar iftar edinceye kadar bağlanırım.

-         Peki  ya hac yaptıkları vakit nasıl olursun .?

-         O takdirde  de çıldırırım.

-         Peki ya Kur’an okudukları vakit nalsı olursun .?

-         O vakit tıpkı kurşunun ateşte eridiği gibi eririm .

-         Peki ya sadaka verdikleri zaman durumun nasıl olur.?

-         İşte o zaman durumum çok kötü olur.Sanki sadaka veren eline bir testere alırda beni ikiye böler.

-         Neden  öyle testere ile ikiye biçilirsin ya Ebammüre… diye sorduğunda iblis şunları anlatır.

-         Onu da anlatayım …

Sadakada dört güzellik vardır:

1-     Yüce Allah sadaka verenin malını bereketli kılar.

2-     Sadaka veren kimseyi insanlara sevdirir.

3-     Verdiği sadakayı cehennemle arasında bir perde yapar.

4-     Bela, sıkıntı ve ahları ondan defeder .

Beni yaratan ve  BAS gününe  Kadar  yani  KIYAME  kadar süre veren Allah’a yemin ederim ki : Onların tümünü azdırırım Cahillerini ve alimlerini … Ümmilerini ve okumuşlarını …Facirlerini  ve  ABİDLERİNİ… Hasılı , bunların hiçbiri elimden kurtulamaz .

Ancak Allah halis kulları hariç. Evet bunları azdıramam .

-         Sana göre halis olan kullar kimlerdir.?

İblis şöyle cevap verdi .

-         Ey Muhammed Bilmez misin ki; kim dinar ve dirhemi severse onlar ihlas olmaz.

Dirhemi ve dinarı sevmeyen;övülmekten hoşlanmayan bir kişiyi görsem, bilirim ki o ihlas sahibidir. Ve hemen onu bırakır kaçarım.Bir kul ,malı övülmeyi sevdiği , kalbi dünya isteklerine baglı kaldığı müddetçe size özeliklerin saydığım kimseler arasında bana en çok izaat edendir.Bilmez misin ki ; mal sevgisi büyük günahların en büyüğüdür.

-         Yine bilmez misin ki ey Muhammed Benim yetmiş bin çocuğum var. Bunların her birini bir başka yere tayin etmişimdir.Yine her çocuğum la beraber yetmiş bin tane şeytan vardı.Onların bir kısmını alimlere , bir kısmını gençlere saldım ,bir kısmını şeyhlere ,bir kısmını da ihtiyar kadınlara saldım.

Gençlere gelince aramızda hiç anlaşmazlık yoktur.     

ALEEVVVV

ALEEVVVV resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  17.Oca.2007 Çar 00:21:57sohbet oyun linki
teşekürler ııserhadıı bey ........

DarkShine

DarkShine resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  17.Oca.2007 Çar 00:42:56sohbet oyun linki
İnsan, ne ise o olmayı reddeden tek canlıdır.

BohemianRhapsody

BohemianRhapsody resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  27.May.2008 Sal 23:28:10sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
SANA HERŞEY ÖĞRETİLDİ AMA SANA KENDİN OLMAN ÖĞRETİLMEDİ!

Bu, dünyadaki en kolay şey olmalı ama değildir. Niçin herkes olmadığı birşeymiş gibi davranıyor? Bunun ardındaki psikoloji nedir? Bunun nedeni herkesin ta çocukluğundan beridir ayıplanmasıdır. Kendi kendine, kendiliğinden yaptığı her ne olursa olsun o kabul edilmezdir. Çocuğun yetişmek zorunda olduğu kalabalığın, insanların kendi fikirleri ve idealleri vardır. Çocuk bu fikir ve ideallere uymak zorundadır. Çocuk çaresizdir.

Bir kez başkalarına yaslanmaya başladığında ruhunu kaybediyorsundur. Herhangi başka birisinin sahip olduğu kadar evrensel bir bilince sahip olduğunu unutuyorsun; sadece onun farkında değilsin, onu aramamış durumdasın. Ve aramadın çünkü onu başkalarında; seni kurtaracak birisinde, sana yardım edecek birisinde arıyorsun. Tüm krallığın sana ait olduğunu fark etmeden dilenmeye devam edip duruyorsun.

Bunu hiç düşündün mü? Tüm hayvanlar ebeveynlerinin ve topluluğun desteği olmadan hayatta kalabilir ama insan yavrusu bunu yapamaz, hemen ölecektir. O çok hassas ve ölüm tehlikesine çok açıktır. O yüzden genelde herkes şu an olduğu halde, yani kendisine karşı hale gelmiştir. Herkesin olmadığı bir şeymiş gibi davranmasının ardındaki psikoloji budur. Herkesin kendileri olmalarına asla izin verilmedi, doğalarının mutlu olmalarına müsaade etmediği bir başka kişi olmaya zorlandılar.

Kendisi olmak için kişinin birşey yapmasına ihtiyaç yoktur; o zaten odur. Başka türlü nasıl olabilirdin? Nasıl başka birisi olabilirdin? Çünkü toplum insanı yozlaştırır. O zihni, varlığı yozlaştırır. O, sana şeyleri dayatır ve sen de kendinle temasını kaybedersin. O senden, olman gereken kişiden başka birşey çıkartmaya çalışır. O sana hep başka birisi gibi olmayı ya da şöyle ya da böyle olmayı öğretir; asla sana kendin olmanı söylemez. Asla sana olma özgürlüğünü tanımaz; zihnine yabancı, dışsal imajları zorla yerleştirir.

O zaman sorunlar çıkar. Rol yapabilirsin ama rol yaptığında asla tatmin olmazsın. Her zaman kendin olmak istersin, bu doğaldır. Ama toplum buna izin vermez. O senden başka birisi olmanı ister. Gerçek insanlar kendi gerçeklerini kendi tarzlarında yaşarlar; onları baştan çıkarmak imkansızdır. Onların mutluluğu en son noktadır.

O yüzden, toplum çocuğa başka birisi olmayı öğretir. Ve çocuk yavaş yavaş ikiyüzlülüğü, böbürlenmeyi öğrenir. Ve bir gün, ironi buradadır, toplum seninle şu şekilde konuşmaya başlar, sana der ki: Sana ne olmuş böyle? Niçin mutlu değilsin? Niçin perişan haldesin? Niçin üzgünsün? Sefil haldesin? Ve sonra sana mutlu olmanın yollarını öğretirler. Önce seni hasta ederler ve sonra da ilaç satarlar. Bu muhteşem bir tezgah! Unutma; Mümkün olan tek mutluluk vardır ve o da kendin olmak tır.

Karşılaştırmak zehirdir. Taklitçi olmak tüm kendin olma fırsatını kaçırmak demektir. Kıyaslamayı bırak. Sen eşsizsin. Hiç kimse senin gibi değil. Ve ben, sen eşsizsin dediğimde sen başkalarından daha iyisin demiyorum, unutma. O bir kıyaslama değildir, eşsiz olmak nefes almak kadar doğal bir şeydir. Herkes nefes alıyor ve herkes eşsiz. Canlıyken eşsizsindir. Sadece cesetlerin hepsi birbirine benzer. Varoluş asla tekrar etmez; O her gün yeni bir şarkı söyler, her gün yeni bir resim yapar.

Kendi eşsizliğine saygı duy ve kıyaslamayı bırak. Kimseyle kıyaslama; diğer kişi sen değilsin, sen de diğer kişi değilsin. Bırak başkaları olsun ve sen de kendi varlığın içinde rahatla. Her kim olursan ol tadını çıkarmaya başla. Sana sunulan anlardan zevk al. Rekabet terimleri ile düşünme, o yüzden de onların üzerine atlayıp mutluluk kopartmak ve rekabet etmek zorunda değilsin. Mutluluk herkese sunulmuştur, kalbini açan herkese mutluluk her zaman sunulmuştur.

Herkes, kendi ısdırabından, mutsuzluklarından başkalarının sorumlu olduğunu hisseder. Bu son derece karmaşık bir hal almıştır. Ve başka birisi senin ıstırabının, mutsuzluğunun sorumlusu olduğunda, sorumluluğu başka birisine vererek özgürlüğünü kaybettiğinin farkına varmazsın. Sorumluluk ve özgürlük aynı madalyonun iki yüzüdür.

Doğaldır ki şayet ısdırap başkalarından geliyorsa, mutluluk da başkalarından gelmek zorundadır. Fakat o zaman sen ne yapıyorsun? Sen ne ıstırabından, ne de mutluluğundan sorumluysan; bu durumda senin işlevin nedir? Amacın nedir? Birkaç kişinin seni perişan etmeleri ve sonrasında başkalarının da sana yardım edip seni kurtarması ve mutlu kılması için sadece bir hedef tahtası olmak mı? Sen yalnızca bir kukla mısın? Bütün iplerin başkalarının elinde mi?

Sen kendi insanlığına saygı duymuyorsun; sen kendine saygı duymuyorsun. Senin kendi varlığın için, kendi özgürlüğün için hiç sevgin yok. Hayatına saygılı olursan "bu benim hayatım ve onu ben yaşamalıyım dersin; yanlış birşey yaparsam da sonuçlarını kabul edeceğim" dersin. Muhtemelen kişi bu şekilde öğrenir; düşerek kişi ayağa kalkar; yanlış yola saparak yeniden geri döner. Bir hata yaparsın, fakat hata seni daha zeki yapar; aynı hatayı bir daha yapmayacaksın. Aynı hatayı tekrar edersen bu senin öğrenmiyor olduğun anlamına gelir. Zekanı kullanmıyorsun, bir robot gibi davranıyorsun. Kendine ait olan ve önüne gelene dağıtmış olduğun öz saygını geri al. Sorumlu olduğunu kabul et. Mutsuzluğunun ne olduğunu gör, nedenini bul ve sebebi kendi içinde bulacaksın. Sebebi ortadan kaldır ve mutsuzluk, ıstırap yok olacaktır.

Bu dünyada yalnızca tek bir mutluluk vardır ve o da kendin olmaktır.Ve genelde kimseler kendisi olamadığı için de, herkes kendisini bir şekilde; maskelerle, ikiyüzlüklerle, gösterişlerle saklıyor. Kim olduklarından utanıyorlar. Dünyayı herkesin kendi çiçeklerinin getirilmesine izin verildiği güzel bir bahçe değil, bir pazaryeri haline soktuk. Kadife çiçeklerini gül getirmeleri için zorluyoruz; kadife çiçekleri nereden gül üretip getirsinler? Bu güller plastik güller olacaktır ve kalbin en derinlerinde kadife çiçeği utanç duyup, "Kalabalığa baş kaldıracak kadar cesur olamadım. Bana plastik gülleri dayattılar ve ben içimde öz suyu akmakta olan kendi gerçek çiçeklerime sahibim ama kendi gerçek çiçeklerimi gösteremiyorum" diye haykırıyor olacak.

Evet sana herşey öğretildi ama sana kendin olman öğretilmedi. Bu herkesi perişan eder. İstemediğin bir şey olmak, birlikte olmak istemediğin birisiyle olmak, yapmak istemediğin bir şey yapmak, bunlardır senin ıstırabının temelleri. Er ya da geç karar vermek zorundasın. "Bedeli ne olursa olsun, ben sadece kendim olmak istiyorum. Ayıplanmak, kabullenmemek, saygınlığı yitirmek; hepsi tamam ama artık bir başkasıymış gibi yapamayacağım" demek zorundasın.

Ve bu karar ve bu kararın ilanı, özgürlüğün ilanı, kalabalığın ağırlığından özgürleşmenin ilanı, doğal varlığını, senin bireyliğini dünyaya getirir. O zaman hiçbir maskeye ihtiyaç duymazsın. O zaman sadece neysen o olarak kendin olabilirsin. Ve mutlu yaşarsın.

OSHO

[/QUOTE]

Yazının bir bütün halinde anlamlı ve faydalı olduğunu düşünüyorum.Paylaşım için teşekkürler.

CC sohbet icin buraya
 <<1 2>>
Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir