ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
17 Nisan 2024, Çarşamba 00:16   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Kültür Sanat Hobiler > Önemli Bilgiler
forum sohbet oyun basliklari
   Rehber Köpekler
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

manolya41

manolya41 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  22.Kas.2012 Per 15:11:54      Rehber Köpeklersohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

Görme engelliler için rehber köpek yetiştiren ilk okul 1915’de Almanya’nın Pottsdam şehrinde kurulmuştur. Kurulma amacı 1.Dünya savaşında gözlerini yitiren askerlere yardımcı olacak köpekler yetiştirmekti. Bu okulu Fransa’da ve İsviçre’de kurulan okullar izledi. Amerikalı Dorothy Harrison İsviçre’de yaşadığı dönemde Almanya’daki bu okuldan çok etkilenmiş ve İsviçre’de bir benzerini kurmuştur. İlk yetiştirdiği köpek Buddy adlı bir Alman kurt köpeğidir. Buddy, Amerikalı görme engelli Morris Frank için yetiştirilmiştir. Mrs. Harrison 1929’da Amerika’ya geri dönmüş ve Amerika’nın’’ Gören Göz’’ adlı ilk rehber köpek yetiştiren okulunu kurmuştur. Bu gün Amerika ve Kanada’da 10 000’den fazla görme engelli insan rehber köpek kullanmaktadır.

Günümüzde eğitilen rehber köpeklerin %70’i Labrador ırkı köpeklerdir. Labradorlar zeki, sakin, itaatkar, sadık ve dikkatli köpekler oldukları için tercih edilirler. Golden Retriever, Alman Kurt Köpeği, Collie, Belçika Kurt Köpeği diğer tercih edilen ırklardır. Dişi köpekler daha uysal ve itaatkar oldukları için tercih edilir. Rehber köpeklerin eğitimleri henüz 8 haftalık olduklarında temel eğitimle başlar. 1 yaşını doldurduklarında 4-5 ay süren özel bir eğitime sokulurlar. Bu eğitimin sonunda rehber köpek görme engelli yeni sahibiyle tanışmaya hazırdır. Uzman eğitmenler köpek ve görme engelli sahibiyle 2-6 hafta süren alıştırma çalışmaları yaptıktan sonra eğitim tamamlanmış olur. Rehber köpekler ortalama 7 yıl çalıştıktan sonra emekliye ayrılırlar. Genellikle sahipleri tarafından evlat edinilirler. Bazen de yetiştiricileri köpeklerini geri alır.

sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

manolya41

manolya41 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  22.Kas.2012 Per 15:23:45sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
Son iki yıl içinde Çin`de görme engellilere yol gösteren köpeklerin eğitimi ile ilgili çalışmalar adım adım gelişiyor. Böylece görme engellilerin yaşamlarına birçok kolaylık sağlanıyor. Bugünkü programda bu konudan söz edeceğiz.

Çin, dünyada nüfusu en kalabalık ve görme engelli sayısı da en fazla olan ülke durumunda. Çin`de görme engellilerin sayısı 12 milyona ulaştı. Görme engellilerin yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları sağlıklı kişiler tahmin edemez. Günümüzde görme engelliler için özel eğitilen köpekler onların normal yaşımına çok yardımcı oluyor.

Çin`in kuzeyindeki Liaoning eyaletine bağlı Shuangdao kasabasının bir alışveriş caddesinde her gün yanında bir altın tüylü köpekle "rahatça" yürüyen bir görme engelli kadına rastlanır. Kocası da görme engelli olan Zhang Shujun adlı bu kadın, 40 yılı aşkın süredir karanlıkta yaşayarak dış dünyayla temasta bulunmadı. Altı ay önce görme engelliler için özel eğitilen Mao Mao adlı sevimli köpeğin Zhang ailesine gelmesiyle, sakin aileden mutluluk sesleri çıkmaya başladı.

Kısa süre önce Mao Mao`nun yardımıyla trenle yüzlerce kilometre uzaklıktaki memleketine giderek, akrabalarıyla bir araya gelme rüyasının gerçekleştiğini sevinçle anlatan Zhang, sözlerine şöyle devam etti:

"Kendimi sağlıklı kişi gibi hissediyorum ve yaşama tam güven besliyorum. Sağlıklı kişilerle aynı mutluluğu duyuyorum. Ne istersem yapabilirim. Mao Mao`nun yardımıyla her şey kolaylaştı."

Zhang`ın sıkıntılarına koşan Mao Mao, Dalian Tıp Bilimleri Üniversitesi`ne bağlı Görme Engellilere Yol Gösteren Köpek Eğitim Merkezi`nden geliyor. Söz konusu eğitim merkezi, Çin`in iç kesimindeki görme engelliler için hizmet veren ilk ve tek köpek eğitim merkezidir. Merkezin müdürü ve hayvan davranış uzmanı Dr. Wang Jingyu, dünyanın 27 ülkesinde toplam 80`den fazla görme engelliler için hizmet eden köpek eğitim okulu kurulduğunu ve tüm dünyada toplam 20 bini aşkın köpeğin, görme engelliler için hizmet verdiğini söyleyerek, görme engelli sayısı en fazla olan Çin`in de özel eğitilmiş bu köpeklere büyük ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Dalian Tıp Bilimleri Üniversitesi`ne bağlı Görme Engellilere yol Gösteren Köpek Eğitim Merkezi`nin Mayıs 2005`te kurulduğunu belirten Wang, köpeklerin, görme engellilerin günlük yaşamına çok yardımcı olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitilecek köpekleri seçerken esas olarak Labrador köpek ve altın tüylü köpek olmak üzere iki cins köpek tercih ettik. Çünkü bu iki cins, görme engellilere hizmet için uygun olarak eğitilen köpekler olarak kabul ediliyor. Büyüklük ve ağırlık açısından çok ideal olan bu köpeklerin yürüme hızı, normal kişilerle hemen hemen aynı olma özelliğini taşıyor."

Şu an Dalian Görme Engellilere Yol Gösteren Köpek Eğitim Merkezi`nde, iki yılı aşkın sürede yetiştirilen üç köpek, görme engelliler için hizmet veriyor. Söz konusu eğitim merkezinde şu an 12 köpeğe eğitim veriliyor. Diğer 57 köpek yavrusu ise gönüllü yetiştiricilerin evlerine gönderildi. Görme engelliler için karşılıksız hizmet veren bir köpeğin eğitimi için yaklaşık 200 bin yuan harcanması gerekiyor. Çin hükümeti bu yılın sonunda görme engellilerin yol gösteren köpek kullanmalarına hukuki destek sağlamak için yasalar hazırlayacak.

Hükümetin desteği ve toplumun ilgisiyle, Çin`de görme engelliler için özel köpek eğitim çalışmalarının daha da gelişeceğine inanıyoruz.

CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir