ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
26 Nisan 2024, Cuma 00:14   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Mühim Mevzular > Felsefe, Din, İçsel meseleler
forum sohbet oyun basliklari
   Dinin doğuşu hakkında kısa bir anekdot.
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

NAREKSISI

NAREKSISI resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Tem.2013 Cmt 11:04:54      Dinin doğuşu hakkında kısa bir anekdot.sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

bundan 1.8 milyon yıl önce daha sen,ben evrimin kucağında tıngır mıngır sallanırken, benim anneannem senin babaannen şimdiki halinden biraz boyluca hafifte iri iken ya senin dedenin yada benim büyükbabamın aklına bir soru takıldı.

-yav bu yağmurda nerden çıktı.

akıl sır erdiremedi.gökten geldiğinde, ürperten garip bir his uyanıyordu.tahminen senin dedene sordu :

-bu şeyde nerden geliyor. (el kol işaretleriylen tabi)

boşver dedi senin deden. sen içmene bak.içmeyince bi ekşime oluyor midede.yuvarla gitsin..

gel zaman git zaman benim büyükbabam onu bunu merak etmeye başladı.bu çicek nası büyüdü?bunlar havada biz niye karadayız?ben niye bu kadar büyük değilim?cidden bu yağmurda nerden çıktı şimdi...

yıllar yılı geçti. senin dedende yaşlandı benim büyükbabamda.el koldan çok artık ağızlarından çıkardıkları garip seslerle anlaşıyorlardı.bir gün senin dedenle benim büyükbabam bir yamacın kenarında otururken senin dedenin aklına birden geçen yıllardaki soru geldi,

-ya bu yağmur nereden geldi sen bulabildin mi?
-buldum tabi dedi benim büyükbabam.büyükadamdan.
-büyükadam mı? oda kim?
-yağmuru yağdıran adam aynı zamanda güneşi yönetende.
-nasıl yani neredeki bu adam.
-bilmiyorum ama şu dağların oralarında olabilir.
-gidelim birgün konuşalım o zaman.
-olabilir.bir gün gideriz.

giderler ama kimseyi bulamazlar.lakin ne zaman gitseler kötü birşeyler gelir başlarına.o zaman derler ki büyükadamı kızdırmayalım..

şimdi taa 1.8 milyon yıl önce senin dedenle benim büyükbabam merak etmiş yağmur nasıl yağar?.bu nasıl oluyor diye.cevabınıda bulmuşlar.büyükadam.şimdi senle ben merak etsek bu işler nasıl oluyor diye hemen cevabını buluveririz.bilim.

karışıklık şurdan çıkar ki bilim ve dinin tek bir çıkış noktası var ;

merak.

ben nasıl geldim?o nasıl oldu?bunlar nedir böyle???

bundan 1.8 milyon yıl önce adamın biri dediki tanrı yarattı bunları ve sende,bende gram merak duygusu kalmadı. çünkü o kadar tatmin edici bir cevaptı ki bu tanrı yarattı diyince bütün sorular cevaplanmış oldu.tam bu sırada işte o yanında oturan arkadaşın kalktı dedi ki

-ya iyi hoşta bak bu çiçeği tanrı yarattı iyi güzelde bunun olduğu yerde bu çiçekler oluyor sadece. bunun bir nedeni olmalı.
-tamam işte tanrı yarattı onu işte.tanrı öyle olmasını istedi.
-ya tamam iyi hoşta bak bunu buradan alınca şu öteki araziye dikince orada da yeşermeye başladı bu çiçek.
-tamam işte tanrı orada da yeşermesini istedi.onun için orada açtı.

o senin güzide arkadaşın ne dediyse anlatamadı derdini.birşeyler olduğunun farkındaydı ama sana bana anlatamıyordu.

çünkü bendeki merak duygusu kapanmış ben cevabımı bularak artık merak etmeyi bırakmıştım.o ise hala birşeylerin peşindeydi.ya tamam işte tanrı yaratmış diyemedi.çiçeğe böceğe bakarken aldı bir tane bitkiden düşmüş yuvarlak yediği şeyi ve gömdü toprağın altına.bekledi üç beş gün baktı olmuyor istediği gibi birşey.daha da bekledi hala tık yok.

bir gün tabi tanrılar kızmış olacak ki yağdı yağmur çaktı şimşek.yağmur kıyamet ortalık.bizimki bıraktı beklemeyi koştu mağaranın içine.yağmur dinene kadar bekledi.sonra yaptığı küçük deneyin meyvesini alamamış olacak ki üzüntüyle bakmaya gitti laboratuarına birde ne görsün..

güzelce bir filiz toprağı delip çıkıvermiş.

işte sana bilim.

sonuçta senle ben cevabımızı aldık :tanri

o güzide arkadaşında cevabını aldı : bilim

işte sıra şimdi tartışmaya geldi.hangimizin ki doğru?

ikimizde o kadar derinlemesine tartıştıkki kendimizden geçmişiz çünkü seninde içinde en ufak bir şüphe yok benimde.

şöyle bir çizelge dahi çizebiliriz ;

[..................................................] insanoğlunun bilebileceği tüm bilgi herşey bu 50 noktadan oluşsun.

bu 50 noktanın eskiden

[bbbbb-ddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd] 5`ini bilimle açıklarken 45`ini din ile açıklıyordum.

ben nasıl oluştum diyordum? tanrı diyordun. bu yıldızlar çart çurt diye soruyom soruyom hep tanrı tanrı.tamam diyorum.merakım geçti çünkü bu benim için inanılmaz yeterli bir cevap.

ama senin o güzide arkadaşın yıllar yıllı çalıştı durdu.çünkü onun içindeki merakı bu cevap köreltememişti.bir boş durmadı yani.yavaş yavaş çalıştı ve benim sorduğum her soruya bambaşka cevaplar buldu.yasalar,kanunlar,tezler.

yani artık 50 noktanın

[bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb-ddddddd] 43`ünü bilimle açıklarken 7`sini din ile açıklıyorum.

peki benim 1.8 milyon yıldır inandığım 38 tane olgu,soru,merak edilen şey ne oldu şimdi?yalan mı söylediler bana?yanlışmıydı peki? ben yanlış şeylere mi inandım? ` dan başladı o zaman tanrıda mı yok yoksaya kadar gitti.hemen sirkelendim ve yapıştırdım cevabı

-olur mu öle şey ya.

olur efendim.bilimde dinde tek birşeyi cevaplamak için vardı ;

merak.

şimdi gitgide 50. noktaya doğru yaklaşıyoruz.bana sorarsanız ki 49.noktaya gelsek bile orada hep bir on üzeri bissürü eksi dokuz dokuz dokuz nokta kalacak.sanırım bu yüzden bing bang`ın bilmem kaçıncı saniyesine kadar çözülebiliyor olaylar ondan sonrası yok.

bilim ve din hep bu yüzden çarpışır çünkü ikiside aynı şeyi cevaplar.
ve ikisininde cevabı inanılmaz derecede ikna edicidir.

ah tanrım.şu herşeyin kuralını,nizamını,yasasını falan koymıyaydın da bizide hiç uğraştırmıyaydın.öle yerden olmadık yere bitiverseydi çiçekler.insanlar ölece oluşuverseydi.şimdi senin büyüklüğünü herşeyi bir kurala,nizama bağlamanla değil de gökten zembille indirdiğini sanan bu güzel insanlara anlatmaya çalışıcaz.işimiz zor çünkü başkaları çoktan başka şeyler anlatmış bile.hayır elbette bana ne diyebiliriz ama o insanda katılsa beraber çözsek senin yasalarını daha iyi olmaz mı?

dinimiz.amin.

albert einstein`ın bir sözüyle bitireyimde yazıya resmiyet katsın.

`bilimsiz din kör dinsiz bilim topaldir.`

isteyenler için özet de geçeyim;

doğada herşeyin bir kuralı,kanunu var.aklımızın ermediği cevap bulamadığımız şeyleri ise tanrı yarattı diye açıklamaya çalışırız.bu süreç tanrının o konudaki diğer kuralını bulana kadardır.bilimle din aynı şeyleri cevaplar.albert einstein`ın sözü bunu gayet iyi açıklar.

judeLaw

judeLaw resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Tem.2013 Pzr 15:29:37sohbet oyun linki

Buradaki din teistlerin anladığı din değildir. Einstein bir panteistti. Ona göre insanı cezalandıran ya da ödüllendiren bir tanrı olamaz. Aşağıdaki Einstein alıntısı bunu en iyi şekilde gösterir:

"Ben doğaya hiçbir zaman bir amaç, hedef veya antropomorfik(insan biçiminde) olarak anlaşılabilecek bir şey yüklemedim.Doğadan anladığım, onun sadece çok eksikçe kavrayabildiğimiz olağanüstü güzellikte bir yapı olduğu ve düşünen insana alçakgünüllülük hissini aşılaması gerektiğidir. Bu, mistizm ile hiç alakası olmayan gerçek bir inanca dayalı bir duygudur.

insan suretinde bir tanrı fikri bana oldukça yabancıdır ve hatta safça gelir."
Kaynak: Richards Dawkins, The God Delusion

Düşüncelerinden dolayı gerek Yahudi gerekse de Hristiyanlardan tepki mektupları almıştır.

Einstein`ın bu sözü daha onun zamanında bile bazı teisler tarafından çarpıtılmıştı. Einstein buna tepkisini göstermişti.

inancın Einstein`a ait olması, inançların doğru olduğunu göstermez. Burada sorun olan sözlerinin halen çarpıtılmasıdır.

Saygılar yavrum..

NAREKSISI

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Tem.2013 Pzr 16:59:01sohbet oyun linki

Konu ateizm yada albert Einstein`ın dini görüşleri ilgili değil zaten güzel kardeşim.

Bununla birlikte Einstein, bir takım bilimsel düşünceleri yada kavramları halkın anlıyabileceği düzeye indirgerken,kendi dini görüşlerinden tamamen bağımsız ancak okunduğunda sanki Tanri inancına sahipmiş izlenimi veren bir çok önermeyede imza atmıştır.

Örneğin;

Belirsizlik ilkesi, 1927 yılında Werner Heisenberg tarafından öne sürüldüğünde "Tanrı zar atmaz!"  derken aslında sanıldığının aksine einstein`ın, tanrının düzeni yarattığını, hiçbir şeyin rastlantısal olarak gerçekleşmeyeceğini değil, kuantum mekaniğindeki olasılıksal yapıya dayanarak düzen diye bir şeyin olmadığını, her şeyin rastlantısal gerçekleştiğini bir zar atma işlemine benzeterek; "bu tanrının işi değil" demek istemiştir.

Einstein yapar arada böyle şeyler...

judeLaw

judeLaw resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Tem.2013 Pzr 21:06:49sohbet oyun linki
yok resmiyet kazansın demişsin de o yuzden şey ettim. Bi resmiyeti yok yani yazının.. Sacmalama yapmıssın , din ile bi alakası yok.. milleti bosuna esir etme..

NAREKSISI

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Tem.2013 Pzr 21:20:52sohbet oyun linki

judeLaw :
yok resmiyet kazansın demişsin de o yuzden şey ettim. Bi resmiyeti yok yani yazının.. Sacmalama yapmıssın , din ile bi alakası yok.. milleti bosuna esir etme..

Saygı duyarım evlat...

ChristinaAguiIera

ChristinaAguiIera resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  16.Tem.2013 Sal 06:36:53sohbet oyun linki
judeLaw :
 Duygu karmaşası yaşadım... Bir müptezele de ancak böyle cevap verilirdi:D

llCCpReNsSsll

llCCpReNsSsll resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  18.Eki.2014 Cmt 16:04:47sohbet oyun linki
CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir