ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet banner
tavla okey sohbet forumu
sohbet, okey, tavla, chat
16 Haziran 2024, Pazar 22:43   
kız arkadaş sohbet linki

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

Harwest> Forum Mesajları
    Harwest'e ait Toplam 17371 Forum Mesajı var
<<1...100...200...300...400...500...600...700...800...900...1000...1100...1200...1300...13781379138013811382138313841385138613871388 1389139013911392139313941395139613971398...1400...1500...1600...1700...1738>>

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Geyik Muhabbet >Öylesine muhabbet >Ben geldim, ben gidiyorum...>
  13.Ara.2006 Çar 19:59:44
fiogf49gjkf0d
 bende geldim azıcık kahvemle moda ya

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Geyik Muhabbet >Öylesine muhabbet >prensesten bin bir çeşit genel kültür>
  13.Ara.2006 Çar 19:53:54
fiogf49gjkf0d
kesilecek ağaçmı var yukarda ne? General Sherman tşkler paylaşım için alesta breeeeeee kirvem

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Geyik Muhabbet >Öylesine muhabbet >¶@¶_üsttekine neyi miras bırakırdınız...¶@¶>
  13.Ara.2006 Çar 19:48:34
fiogf49gjkf0d
miras olarak bu yetimle ben kaldım.hadi ben bi işe yaramamda şu bebeyi size bırakıyım miras olarak

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Geyik Muhabbet >Öylesine muhabbet >*@@*ßişiiiiyyy Diyycemm[sohbet mekanı]>
  13.Ara.2006 Çar 19:43:31
fiogf49gjkf0d

bişeyyyyyyyy diycemmmmm;breeeeee alesta hoşgelmişin beyaaaaa

çaldığım pasta ve kahve emrinde buyur

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Felsefe, Din, İçsel meseleler >..»-(¯`-». resimli ELİF-BA ..»-´¯) -»..>
  13.Ara.2006 Çar 18:48:50
fiogf49gjkf0d

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Felsefe, Din, İçsel meseleler >..»-(¯`-».Dînî Hikayeler..»-´¯) -»..>
  13.Ara.2006 Çar 18:47:27
fiogf49gjkf0d

ZEYTİNCİ

Eski zamanın birinde bir zeytin yetiştiricisi varmış. Geçimini zeytin satarak sağlarmış.Öyle bir zaman olmuşki,3 yıl kıtlık yaşanmış. zeytinci açmış ellerini mevlaya başlamış dua etmeye.
diye dua etmiş.
O yıl Allah ın izniyle öyle bir bolluk olmuşki dallar zeytinden kırılacak.
adamda dallar kırılmasın diye altlarına direk dikmek zorunda kalmış. hasat zamanı gelmiş çatmış. Zeytini toplayıp harmana yığmış, başlamış paylaşmaya.

Dağıtım bitince şöyle bir geri çekilip bakmış ki admın gözüne fakirlerin zeytini çok gelmiş. Geri karıştırıp yeniden dağıtım yapmış.
diye.
gene bakmış gözüne fakirlere vereceği zeytin gene çok gelmiş. Olmadı deyip tekrar karıştırmış.
bu sefer diye ayırmış.
Karşısına geçip bakmış, hala fakire vereceği zeytin gözüne çok gözüküyormuş.
Bunun üzerine yukarı bakarak demiş.
Ve hasatı toplayıp at arabasına yüklemiş. Eve giderken öyle bir yağmur başlamışki o biçim.
Taa yukarılardan gelen sel atı da araba

2yıda sel almış. Adam kendini kayalıklara zar zor atmış. Bir kaya kovuğuna sığınmış. tam o sırada bir şimşek çakmış, adamın önüne düşmüş.
bunun üzerine (şimdi bile) ALLAH ın neler yapacağına inanmayanlar gibi demişki
demiş.

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Felsefe, Din, İçsel meseleler >..»-(¯`-».Dînî Hikayeler..»-´¯) -»..>
  13.Ara.2006 Çar 18:46:01
fiogf49gjkf0d

Serçenin Avciya Nasihati

Avcinin biri kus avlamak için tuzak kurmustu.
Tuzaga küçük bir kus yakalandi.
Minik kusu eline aldi.

Hayret!
Minik kus konusuyordu.

Minik kus:

- "Ey büyük efendi! Sen birçok koyunlar, sigirlar, develer yedin.
Onlarin etlerinden bile doymadin ki, benim etimle mi doyacaksin?
Ben senin disinin kovugunu bile dolduramam.
Sayet beni saliverecek olursan, sana üç ögüt verecegim.
Bu ögütlerden ilkini senin elindeyken, ikincisini su damin üstünde,
üçüncüsünü ise agacin üstünde söyleyecegim.
Bu üç ögüdümü tutacak olursan, ömür boyu mutlu olursun." dedi.

Avci bu teklifi begendi.
Zaten eti olmayan bu küçük kusla nasil doyacakti ki? Kusun ögüdü belki ise yarardi.

Avci:

- "Peki, söyle bakalim" dedi.

Minik kus:

- "Elindeyken verecegim ögüt sudur:
(Olmayacak seye, kim söylerse söylesin inanma)."

Kus, bu birinci ögüdünden sonra avcinin elinden karsidaki damin üstüne kondu.

- "Ikince ögüdüm:
(Geçmis gitmis seyler için üzülme. Bir sey senden gittikten sonra onun hasretini çekme)."
Kus, ikinci ögüdüne devam etti:
"Benim karnimda on dirhem agirliginda çok degerli bir inci vardi.
O inci seni de, çocuklarini da zengin ederdi.
O inci senindi ama, kismetin degilmis.
Öyle bir inci kaçirdin ki, dünyada esi benzeri yoktu." dedi.

Avci, bu sözleri isitince:

"Eyvah! Ben kendi elimle kendime yazik ettim. Elimdeki talih kusunu kaçirdim.
Ah benim akilsiz kafam" diye üzülmeye, aglamaya ve dövünmeye basladi.

Kus, avcinin bu halini görünce:

- "Be aptal adam! Biraz önce ben sana ne ögüt verdim?
Su haline bir bak. Inci elinden gittiyse ne üzülüyorsun?
Ben sana geçen bir seye üzülme demedim mi?
Sözümü anlamadin mi?

Sonra sana ´Olmayacak bir söze sakin inanma´ diye ilk ögüdümü verdim.
On dirhemlik inciyi duyunca aklin basindan gitti.
Benim üç dirhem gelmeyecegimi bildigin halde, nasil içimde on dirhemlik inci bulunabilir?" dedi.

Avci, kusun uyarisini dinleyince, akli basina geldi.

- "Hayir, güzel ve akilli kus!
Su üçüncü ögüdünü de söyle, öyle git." dedi.

Minik kus, üçüncü ögüdünü vermek için damdan agacin üstüne siçradi ve avciya alayli bir tavirla:

- "Allah Allah! Ilk iki ögüdümü çok iyi tuttun da üçüncüsünü mü tutacaksin?"
diyerek tamahkar avcinin haline güldü ve gögün maviliklerine dogru uçtu gitti...
Uykuya dalmis bilgisiz kisiye ögüt vermek, çorak yere tohum saçmaktir.

Abdallik ve bilgisizlik yirtigi yama kabul etmez.

Ey ögütcü, ona hikmet tohumunu saçmadan önce, onu yamasiz, yirtiksiz hale getir.

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

13.Ara.2006 Çar 18:44:01
fiogf49gjkf0d
Açlıktan ölen servet sahibi
Yusuf aleyhisselam, iftira yüzünden zindanda iken Mısır hükümdarı bir rüya görmüştü. Korku ile uykusundan uyanıp; Ben rüyamda 7 semiz ineğin 7 zayıf ineği yediğini ve 7 yeşil başak, 7 de kurumuş başak gördüm. Eğer rüya tabiri biliyorsanız, bu rüyamı tabir edin dedi. Onlar, Biz böyle rüyaları tabir edemeyiz dediler. Hz. Yusuf ile zindanda kalan şerbetçi, Hz. Yusuf’un rüya tabir ettiğini hatırlayarak; Ben bu rüyayı tabir ettireceğim dedi. Hz. Yusuf’un yanına gitti. Mısır hükümdarının rüyasını anlatıp tabirini istedi.

Hz. Yusuf, “7 sene bolluk, sonra 7 sene kıtlık olacak. Bollukta saklayın, kıtlıkta bunları yersiniz. Bolluk senelerinde çok ekip, ekinleri sapları ile beraber, başakları ile ambarlara koymalısın. Bu şekilde ekinler bozulmadan kalır, hem de saplar hayvanlarınız için yem olur. Halka da, ekinlerinden ihtiyaçları kadarını yemelerini, geriye kalanını saklayıp korumalarını emretmelisin. Bu yiyecekler kıtlık senelerinde sizin ve çevredeki insanların ihtiyaçlarını karşılayacaktır” dedi.

Hz. Yusuf’un tavsiyelerini beğenen hükümdar; Mısır’ın hazinelerinin idare işini Hz. Yusuf’a bıraktı. Yani onu maliye nazırı yaptı. O da gerekli tasarruf ve iktisat yolunu tuttu. 7 bolluk senesinden sonra 7 kıtlık senesi geldi. Her taraftan tahıl almak üzere insanlar gelmeye başlamıştı.

Bu olaylardan bir müddet sonra Yemen’e çok şiddetli bir sel gelir, ağaçları kökünden söker, binaların yıkılmasına sebep olur. Sular çekildikten sonra eski bir mezarın açıldığı görülür. Ortaya bir kadın cesediyle büyük bir servet çıkar. Kitabedeki yazı okunduğunda, bu cesedin Himyeri hükümdarlarından birinin kızı olan Tace adındaki bir kadına ait olduğu anlaşılır. Tace’nin cesedinin boynunda 7 inci gerdanlık, kollarında 7 kıymetli altın bilezik, ayaklarında mücevherli 7 halhal ve on parmağın 7 sinde muhteşem mücevher yüzüklerin bulunduğu görülür. Ayrıca baş tarafında çok kıymetli eşya ile doldurulmuş hazine gibi bir tabut parladığı da dikkatlerden kaçmaz. Bu tabutun ön kısmında ki levhada yazılı olanlar ilgi çekicidir.

Hitabede şunlar yazılı idi:
Ben hükümdarın kızı Tace’yim. Memleketimizde müthiş bir kıtlık çıktığı için, tahıl getirtmek üzere, birkaç adamımı, Mısır maliye nazırı olan Yusuf aleyhisselama yolladım. Epey bir zaman geçtiği halde gönderdiğim adamlar gelmeyince, adamlarımızdan bazılarına bir kantar (50 kilo kadar) gümüş verip herhangi bir yerden bununla bir kantar un alıp getirmesini istedim. Onlar da bulamadılar. Nihayet bir kantar altın verip tekrar gönderdimse de, yine bulamadıklarından, incileri öğütüp yemekten başka çare bulamadım. Fakat o da beni besleyemediği için, büyük bir servet içinde açlıktan ölümle yüz yüze kaldım. Benim bu acıklı hâlimi işitenler, gerekli dersi almalı, servetine güvenmemeli, gerekli iktisat yolunu tutmalıdır. Tarihte altının da, incinin de, geçmediği durumlar varsa da, benden başka dünyada hangi kadın bu kadar muhteşem ziynetler içinde ölmüştür?

Hazineler bu kadına fayda etmediği gibi, ahirette de para pul geçmeyecektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevaplarından alınır, sevapları olmazsa, hak sahibinin günahları buna yüklenir.)
[Buhari]

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Felsefe, Din, İçsel meseleler >..»-(¯`v´¯) -»..Dînî Şiirler..»-(¯`v´¯) -»..>
  13.Ara.2006 Çar 18:41:29
fiogf49gjkf0d
Azrail başına geldiği zaman
Azrail, başına geldiği zaman
kırılır ayakla kol, yavaş yavaş.
Mevlam nasip etsin din ile iman
akar gözlerinden sel, yavaş yavaş.

Yüksek uçan gönül, yorulur bir gün
ölçü terazisi, kurulur bir gün.
Herkesin yaptığı, sorulur bir gün,
döner mi, yâ Rabbi, dil yavaş yavaş.

Hep nefsine uydun, tevbe etmedin
her bulduğun yedin, şükür etmedin.
Nihayet, bu kara toprağa geldin
çekilir dünyadan el, yavaş yavaş.

Kabrin üzerine dikerler taşı
bir avuç toprağa koyarsın başı.
Baba, oğlun görmez, kardaş kardaşı
gider, geri dönmez yol, yavaş yavaş.

Kâfurlu, ılık suyu koyarlar
o nazlı bedeni, tekmil soyarlar.
Öldüğünü konu komşu duyarlar
gelir geri ahbaplar, yavaş yavaş.

Harwest

Harwest resimleri

Mesaj Gönder
Forum Başlıkları

CC-Forum> Mühim Mevzular >Felsefe, Din, İçsel meseleler >..»-(¯`v´¯) -»..Dînî Şiirler..»-(¯`v´¯) -»..>
  13.Ara.2006 Çar 18:40:27
fiogf49gjkf0d
Âdem oğlu aç gözünü
Âdem oğlu aç gözünü
yeryüzüne kıl, bir nazar
gör bu latif çiçekleri
hangi kuvvet yapar, bozar.

Her bir çiçek bir nâz ile
över Hakkı, niyaz ile
kurtlar, kuşlar, durmaz söyler
ol Hâlıka âvâz ile.

Eğer Onun kadirliğin
Her bir işe hazırlığın
illâ Onun kahirliğin
anlayınca, rengi döner.

Rengi döner günden güne
toprağa dökülür yine
bu ibrettir anlayana
hakikati, ârif sezer.

Ger bu sırrı duya idin
yâ bu gammı yiye idin
yerinde eriye idin
insan değil misin, meğer.

Bilir, gelen gider imiş
konan geri göçer imiş
mevt şerbetin içer imiş
her kim, bu manadan geçer.
alıntı
<<1...100...200...300...400...500...600...700...800...900...1000...1100...1200...1300...13781379138013811382138313841385138613871388 1389139013911392139313941395139613971398...1400...1500...1600...1700...1738>>