ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
9 Mayıs 2024, Perşembe 13:00   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Haber > Güncel haberler
forum sohbet oyun basliklari
   Öğretmendir döver!
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

0RFE

0RFE resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  8.Eyl.2006 Cum 15:18:47      Öğretmendir döver!sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

Öğretmendir döver!

Milli Eğitim in bastırdığı çocuk kitaplarına göre öğretmen dayağı normal. Çeşitli yayınevlerinin ilköğretim öğrencilerine yönelik bastığı argo ve dini yönlendirme içeren kitapların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi nin çocuk kitapları şiddet öğeleriyle dolu.
RADİKAL - Kitapların bazılarında taciz anlatılırken öğretmen dayağı da normal gösteriliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi nin çocuk kitapları arasında yer alan ve MEB Çocuk Kitapları Yarışması Hikâye Dalı Birincilik Ödüllü Yaşayacaksın Ağacım adlı eserde altı yaşındaki bir kızı taciz eden 70 yaşındaki bir dede var.

Hızır Ovacık ın yazdığı kitapta 12 hikâye yer alıyor. Kitabın ilk öyküsü Sapık . Öykünün üstünde, "Allah bir nefes kadar gibi yakın. Gökyüzü bir nefes kadar uzakta..." cümelesi yer alıyor. Öykü ise şöyle başlıyor: "Allahüekber !Allahüekber!

Bu sesi seviyorum: ...
Su sesi gibi, bülbül sesi gibi, annemin sesi gibi sıcak, sıcacık bir ses bu. Minicik bir "türbe-mescidimiz" var. Apartmanımızın hemen karşısında, İstasyon Parkı nın köşesinde kurulmuş. Mescidin ortasında Fatih in hocası Akşemseddin in babasının mezarı var. Cuma ve bayram günleri dışında, mescit bu haliyle de mahallemize yetiyor. Kapıdayım.

Ayakkabılarımı giyerken apartmanın içinden, merdivenlerder gelen bir çığlıkla irkiliyorum. Canı yanmış bir çocuk kulaklarımı tırmalayan çığlıklar atıyor... Çiğdem iki eliyle ağzını kapatmış ağlıyor. İlkokula bu yıl başladı. Onu ilk defa bu derece korkmuş ve böyle sarsıla sarsıla ağlarken görüyorum... Küçük kız korkudan bembeyaz kesilmiş yüzünü bana çeviriyor.
-Ağzımı ısırdı, dede ağzımı ısırdı"

Şekerle kandırdı
Öykünün geri kalan kısmında, apartman sakinlerinden biri, dedenin çocukları şeker ve çikolatayla kandırdığını ve apartmanın kömürlüğüne indirdiği anlatılıyor. Öyküde tacize uğrayan kızın annesi komşusuna "Lütfen babasına söylemeyin. Bir şey yapar diye korkuyorum. Hanımlar bir sürü şeyler anlatıyor. Neler neler yapıyormuş. Hiçbirimiz kocalarımıza söyleyemiyoruz." Öykünün sonunda dedeye felç geliyor. Komşular dedenin felç olması üzerine adakları olan koçu kesiyor.

Kitaptaki Öğretmenimi Seviyorum isimli öyküdeyse, sınıfta dersi dinlemeyen bir öğrenci anlatılıyor. Öyküde gürültü üzerine öğretmen iki çocuğu yanına çağırıyor. Öykünün kahramanı bir şey yapmadığını söylerken arkadaşına da Pis yalancı ve manyak diyor. Ardından öğretmeninden dayak yiyor.

Dayak anı şöyle anlatılıyor: "Yanaklarımda iki tokat patladı. Şimşekler çaktı gözlerimde. Yanaklarım ateş gibi yanıyordu. Öğretmenimin kocaman elleri vardı. Avuçları bütün yüzümü kaplamıştı. Ön sırada oturan arkadaşlarımın korku dolu bakışlarını gördüm. Ağzımdan bir şeyler sızıyordu. Elimle sildim. Parmaklarıma bulaştı. Ağzım kanıyordu. Mendilimi çıkardım. Silmeye çalıştım."

Kandan kıpkırmızı olmuştu
Öğrenci eve dönüşünü şöyle anlatıyor: "Beyaz olması gereken yakalığım kandan kıpkırmızı olmuştu. Boynumda kurumuş kan lekeleri vardı. Önlüğüm leke içindeydi. Üstelik sağ gözüm hem morarmış hem de şişmişti."

Dayak yiyen öğrencinin babası mahkemeye başvurarak öğretmenden şikâyetçi oluyor. Hâkim öğretmene bağırınca öğrenci dayanamıyor ve "Yalan söyledim ben!" diyor. Öykünün sonunda olaylardan kendini sorumlu tutan öğrenci üniversiteyi bitirinceye kadar her sene çiçekle öğretmenini ziyarete gider. Öyküde yaramazlık karşısında dayak yenmesi doğalmış gibi anlatılıyor.

2004 ten beri biliniyor
MEB Yayınevi nin yayımladığı bazı kitaplardaki şiddet ilk kez 2004 yılında tespit edildi. Ancak bu kitaplar raflardan indirilmedi. Bakanlığın bastığı kitaplar için 2004 te Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu oluşturuldu. Bu kurulda Mustafa Ruhi Şirin, Gülten Dayıoğlu, Mevlana İdris Zengin, Fatih Erdoğan gibi çocuk edebiyatından yazarlar yer alıyordu.

Kurul, 2004 yılının Mart ayında MEB in şimdiye kadar yayımladığı 1570, Kültür Bakanlığı ndan MEB e devredilen 217 çocuk kitabı için bir karar aldı. Karara göre kitapların yeniden basılması için Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu nun onay vermesi gerekiyordu.

Ancak kurul üyeleri bir süre sonra istifa etti. İstifa eden kurul üyesi Mustafa Ruhi Şirin, "Yaklaşık 21 yıldır devam eden yayınlar içerisinde şiddet ön planda. Bizim kurul istifa etti, sonra ne oldu, karar uygulandı mı bilmiyorum. Ancak MEB bu süre içinde yeni bir kitap yayımlamadı. Eski yayınlar içinde kansız kitap yok. O kitaplar mı daha değerli, boş kâğıtlar mı? Hiç kuşkunuz olmasın boş kâğıtlar daha değerli" diyor.

Yeni kitaplar eylül sonrası
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necat Birinci, yayın kurulunun pek çok kitabı baskıya değer bulmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Kültür Bakanlığı nda baskı kararı alınmış pek çok kitap bize devredildi. O arada bizde yayın kurulu kuruldu. Yayın kurulu bunların pek çoğunu baskıya değer bulmadı. Kurul kendisine bir liste belirledi, her yazardan bir eser diye. Sanırım 20 nin üzerinde eserin yazılması bitti. Bunların resimlendirilmesi söz konusuyken kurul istifa etti. Liselere de ücretsiz kitap söz konusu olunca MEB Yayın Dairesi yoğun bir işin içine girdi. Eylül ayından sonra bu tip yayınları hızlandıracağız."

CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir