ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
18 Mayıs 2024, Cumartesi 01:37   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Haber > !!! Son Dakika !!!
forum sohbet oyun basliklari
   NOBELE UZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
 <<1 2>>
Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

Jelin

Jelin resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 11:27:16      NOBELE UZANMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİsohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
fiogf49gjkf0d
  Ertuğrul ÖZKÖK  

Türk yanım ağır bastı

ORHAN Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı haberini öğrendiğim sırada Sedat Ergin’le yemek yiyorduk.

Onun yüzüne baktım.

Her zamanki gibi ifadesini belli etmeyen bir sakinlik vardı.

Benim içimde ise derin bir dip dalgası.

* * *

Kendimi bir anda, 12 Eylül 1980 sabahının o duygu karmaşasında buldum.

Bir yanda duygularım, öte yanda başka duygularım.

Önce ilk ve samimi duygumdan başladım.

Sevindim.

Gerçekten çok sevindim.

Yıllardır dünya gündemini sadece Kürt, Ermeni, Kıbrıs meseleleriyle dolduran Türkiye’nin, bir Nobel yazarı çıkarmasına gerçekten çok sevindim.

Çünkü ülkemin içinden çıkan her gelişme benim için gurur kaynağıdır.

Madem samimi itiraflarla başladık, aynı samimiyetle devam edelim.

Aynı anda içimden, belki bütün Türklerin de içinden geçen o duygu geçti.

Keşke o sözlerle gönlümüzü yaralamamış olsaydı.

Keşke ülkesiyle ilgili kendi görüşlerini, somut tarihi gerçekler halinde sunmasaydı.

İçimden bir "keşke" daha geçti.

Keşke, bu büyük ve gurur verici ödül, Fransa Parlamentosu’nun her saniyesinden siyasi ikiyüzlülük ve ilkel bir oy avcılığı akan o çağdışı oylamayı yaptığı gün açıklanmasaydı.

Çünkü Orhan Pamuk’a yapılacak en büyük haksızlık bu olacaktı.

Biz Türkler, istesek de istemesek de, o hain soruyu kafamızdan asla uzaklaştıramayacaktık.

"Bu ödülde, Ermeni soykırımı ve 30 bin Kürt’ü öldürme" sözlerinin etkili olduğu iddiası.

Ama işin daha da kötüsü, sadece biz değil, başkaları da aynı ilişkiyi kuracaktı.

Nobel bir Türk’e mi verildi, yoksa onun ülkesiyle ilgili iddialarına mı?

Türkiye’ye de çok yazık...
Orhan Pamuk’a da...

Çünkü o ödülü gerçekten hak ediyordu.

* * *

Bu duygulardan hangisi ağır bastı diye sorarsanız, samimi cevabım şu olacaktır:

"Türk yanım ağır bastı..."

Bu ne anlama geliyor demeyin, zaten mesele burada.

Bir bölümümüz, samimi olarak "Türk yanımız ağır bastığı için" Orhan Pamuk’a kızıyoruz.

Ama yine "Türk tarafımız" ağır bastığı için Orhan Pamuk’un, edebiyatın en büyük ödülünü almasına seviniyoruz, gurur duyuyoruz.

Sevinmeliyiz ve gurur duymalıyız.

Sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bir yazar bu ödülü aldı.

* * *

Dün bu manşeti hazırlarken çok tartıştık.

Hepimiz biliyoruz ki bu manşet belki de hiç birimizin "Türk yanını" tatmin etmeyecek.

Bir kısmınız o manşette, "Türk yanınızın" beklediği tepkiyi göremeyecek.

Orhan Pamuk’a söylenmesi gereken sözlerin söylenmediği duygusuna kapılacak.

Ama yine çok iyi biliyoruz ki, bu manşet, bir başka kısmımızın da "Türk yanının" beklediği cevabı veremeyecek.

Çünkü onlar da Orhan Pamuk’a böyle bir günde en büyük alkışın, en coşkulu sıfatlarla verilmesini isteyecek.

Bu manşette kimse aradığını bulamayacak.

Onun için belki birkaç günün geçmesi, aradan nehirlerin akması, duyguların dinlenmesi gerekiyor.

Bugün için söylenecek en kuru ama belki de en doğru laf budur.

"Nobel bir Türk’ün"...

* * *

Bugün yapmamız gereken şey de belki eleştirilerimizi söylemek. Ama cumhuriyet kuşaklarının Nobel alan bir Türk yazarı yetiştirdiğini unutmamak.

Nazım Hikmet’in, Yaşar Kemal’in fazlasıyla hakedip de alamadığı Nobel Edebiyat Ödülü’nü bir başka Türk yazarın alması hepimiz için gurur kaynağı olmalıdır.

Bu gururu bizler de taşıyabilmeliyiz, bir zamanlar "düşünce özgürlüğü mağduru" olduğu düşüncesine kapılan Orhan Pamuk da taşıyabilmeli.

Gerçekleri çarpıtma pahasına kendi ülkesine yönelttiği eleştirilerin hiç olmazsa bir bölümünü, tarihi tartışmayı bile hapisanelik haline getiren sözde demokrat ülkelere karşı da yapabilmelidir.

Onu ilk kutlayanlardan biri Yaşar Kemal oldu.

Demek ki, büyük aydın olmak için ille de Nobel gerekmiyormuş.

Nedstat Basic - Free web site statistics Personal homepage website counter

Not:Benim içim bu konuda buruk aslında  “Nobel Edebiyat Ödülü genellikle muhalif yazarlara gider. Çünkü edebiyat bir vicdan muhasebesidir. Bir topulumun bilinç altıdır edebiyat. Ahlakıdır, namusudur, duruşudur, geçirdiği evrelerdir, yaptığı değişikliklerdir, tarihinin yeniden yazılmasıdır; edebiyat toplumların kendisiyle hesaplaşmasıdır. Nobel Edebiyat Ödülü’nü evcil yazarlara vermezler. Statükoyu savunanlara, rejimin bekçiliğini yapanlara, dalkavuklara, evet efendimcilere, el pençe divan duranlara, devletin her yaptığını onaylayanlara, tarihiyle yüzleşmekten korkanlara vermezler. Nobel, asi yazarların harcıdır; bugün kitaplıklarını biryazarlar, siyasal rejimlerle, ideolojilerle, diktatörlerle, statükoyla, devletleriyle başı derde girmiş olan yazarlardır. Nobel, bir ülkenin vicdanına verilir. Nobel bir hediye değildir; hele bir topluma duyulan öfkenin aracı hiç değildir açıklamasını yapan Muhsin Kızılkayaya katılmamak elde değil. Bu arada Dr.Emre Kongarın konuyla ilgili tüm açıklamalarını basından takip ediyorum gerçekçi ve edebi tüm açıklamaları için kişisel olarak minnettarım....

JELİN

thefulish

thefulish resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 11:34:52sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
Pamuk un ABD de vereceği ermeni soykırımı konferansı ertelendi

Nobel Edebiyat Ödülü nü kazanan Orhan Pamuk un, 16 Ekim Pazartesi günü Minnesota Üniversitesi nde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir konferans vereceği açıklandı. Daha sonra üniversitenin internet sitesinde bugün yapılan açıklamada Pamuk un vereceği konferansın bu yılın sonunda belirsiz bir tarihe ertelendiği duyuruldu. Duyuruda ertelenme nedeni olarak ödülün açıklanmasının etrafında dolaşan "kötü şöhret" gösterildi.
      Pamuk’un ziyareti için Minnesota Üniversitesi Liberal Sanatlar Fakültesi, Arsham ve Charlotte Ohanessian Kürsüsü, İleri çalışmalar Enstitüsü, Global Çalışmalar Enstitüsü ile Soykırım Çalışmaları Merkezi sponsor oldu.
      Orhan Pamuk un Nobel Ödülü nü kazanması dünya basınında da geniş yankı buldu.

RUSYA YA GÖRE ÇELİŞKİ VAR

Rus Eko Moskova radyosu, Avrupa da dün Fransa nın Ermeni soykırımı nı inkarı suç sayan yasayı kabulü ile İsveç te Orhan Pamuk a Nobel Edebiyat Ödülü verilmesinin birbiriyle çeliştiğini duyurdu. Eko Moskova da bu sabah yayımlanan yorumda, Fransız Meclisi nin dün kabul ettiği kararın düşünce özgürlüğüne karşı bir hareket olduğu belirtilerek, "öte yandan İsveç, Nobel Ödülü nü Pamuk a ülkenin çoğunluğundan farklı düşünceleri dile getirdiği için veriyor. Dolayısıyla bir yanda ifadeyi yasaklayan bir karar, diğer yandan düşünceyi ifadeye ödüllendirme" denildi.
      Yorumda, "Orhan Pamuk, bir İsviçre gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye de 1 buçuk milyon Ermeni ve 30 bin Kürdün öldürüldüğünü ve bu düşüncesinden dolayı kimsenin kendisini sevmediğini söyledi. Dolayısıyla Orhan Pamuk, Ermeni soykırımını kabul ederek bu konu hakkında değişik düşünce sergiliyor. Bir Avrupa ülkesi, insanları farklı düşünceleri yüzünden hapis cezasıyla korkuturken, diğer bir Avrupa ülkesi farklı düşüncesini ifade eden birini Nobel Edebiyat ödülüyle onurlandırıyor" ifadesi kullanıldı.

WASHINGTON TIMES: NOBEL BİLE SİYASETTEN KAÇAMADI

Romancı Orhan Pamuk un bu yılki Nobel edebiyat ödülüne layık görülmesi ABD basınında geniş yankı bulurken, aşırı sağ eğilimli Washington Times gazetesi, Nobel bile siyasetten kaçamadı yorumunu yaptı.
      Gazetenin yorum-haberinde, Bu post modern Türk romancısı, geçen yıl büyük şöhret kazandı, ancak eserlerinden çok, ülkesinde Türklüğe hakaret suçundan yargılanmasından dolayı ifadesi kullanıldı.
      Washington Times, Amerikalıların, bu yılki tıp, fizik, kimya ve ekonomi dallarında Nobel kazandığını, ancak edebiyat alanında ödülü kaçırdığına dikkati çekerken, gazeteye konuşan yayıncı Roger Kimball, İsveç Kraliyet Akademisi nin edebiyat dalında Nobel ödülleri için Üçüncü Dünya ülkelerinden gelen yazarları tercih etmesinden şikayet etti.
      Gazete, 54 yaşındaki Pamuk un Nobel ödülünü kazanan en genç yazarlar arasında olduğunu kaydetti.
      Los Angeles Times gazetesi ise Orhan Pamuk un Nobel ödülü için seçilmesi konusunda, kısa süre önce cezaevine girme tehlikesi altındayken, o zengin bir melankoli içeren romanlarıyla şimdi bir Nobel sahibi ifadesini kullandı.
      Gazete, Pamuk un sanatı geniş övgü görüyor, ancak birçoklarına göre siyasi eylemciliği, İsveç Kraliyet Akademisi nin kararının arkasında yatıyor yorumunu yaptı.
      Los Angeles Times, Pamuk a diğer Türk yazarlarından ve hükümetten kutlamaların yağdığını, milliyetçi çevrelerin ise tepki gösterdiğini yazdı.

KANADA BASININDA TÜRKİYE VARDI

Yazar Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü alması ve Fransa Meclisinin sözde Ermeni soykırımının kabul edilmemesini suç sayan yasa teklifini kabul etmesi, Kanada basınında da geniş yer buldu.
      Kanada’da ulusal ve yerel bazda yayınlanan gazetelerin tamamında Associated Press’in haberi kullanılırken, Toronto Star Gazetesi, "muhalif Türk yazar Nobel kazandı" başlığını tercih etti. Haberde, Pamuk ile 2005 yılında yapılan ve hakkında dava açılmasına sebep olan röportajdan bölümlere yer verildi. National Post Gazetesi de "Türk Yazar Nobel Edebiyat Ödülü kazandı" başlığı ile aynı haberi kullandı.
      Öte yandan, Fransa Meclisinde sözde Ermeni soykırımının kabul edilmemesini suç sayan teklifin kabul edilmesi de Kanada basınında yer aldı.
      Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, "Fransa bu ayıpla yaşayacak" sözlerine yer veren Toronto Star, Toronto Sun ve National Post Gazeteleri, "yasa Türkleri kızdırdı" değerlendirmesini yaptılar.
      Kanada’nın ulusal ve yerel televizyon kanalları Global TV, CTV, CBS, City TV, CH TV de haber bültenlerinde Orhan Pamuk’un Nobel ödülü alması ve Fransa Meclisinin kararına yer verdiler.

thefulish

thefulish resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 11:36:45sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
Pamuk: Bugün siyasi yorum yapmayacağım...

Özlem Şahin Şakar Bildiriyor

Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazar Orhan Pamuk, aldığı ödülü yalnız kişisel olarak kendisine verilmiş bir ödül olarak değil, Türk kültürüne, Türkçe’ye ve Türkiye’ye verilmiş bir ödül olarak gördüğünü söyledi.
      Türkiye’nin ilk kez Nobel Ödülü aldığını vurgulayan Orhan Pamuk, "Bu yüzden, yalnızca bu yüzden çok çok mutluyum, sevinçliyim" diyerek duygularını dile getirdi.
      Ödülü kazanması dolayısıyla New York Columbia Üniversitesi’nin kütüphane salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Pamuk, "Bugün burada olmaktan çok büyük sevinç ve onur duyuyorum" dedi. Bundan 22 yıl önce Columbia Üniversitesi’nin kütüphanesinin üst katlarında "Kara Kitap"ı yazdığını hatırlatan Pamuk, bunca yıl sonra yine aynı üniversitede olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
      Güzel haberi bu sabah erken saatlerde New York’ta aldığını ifade eden Pamuk, önce İsveç Akademisi Başkanı’nın kendisini arayacağını söylediklerini, sonra da başkanın bizzat arayıp Nobel Edebiyat Ödülü’nü kendisine vereceklerini ve ödülü kabul edip etmeyeceğini sorduğunu bildirdi. "Başkana ödülü kabul edeceğimi ve bundan büyük bir onur ve memnuniyet duyacağımı söyledim" diyen Pamuk, bu ödülün öncelikle Türk dilini, kültürünü ve Türkiye’yi onurlandıracağını kaydetti. Pamuk "Ayrıca bu ödül, benim yıllardır süren yazılarımın, hayallerimin, odamda yalnız başıma yazarak geçirdiğim zamanların ve kendimi roman denen büyük sanata mütevazı bir şekilde adayışımın tanınması, kabulü anlamına da geliyor" dedi.

•  Washington Times: Nobel bile siyasetten kaçamadı
      Romanın Avrupalılar tarafından geliştirildiğini, ama sonra tüm dünyaya malolduğuna işaret eden Pamuk, "Hem Türkiye’deki hem de dünyadaki tüm okurlarıma şunu söylemek isterim ki bu ödülü almaktan çok mutluyum" dedi. Ödülü almanın kendisini çok onurlandırdığını belirten Pamuk, ancak ödülün, kendisinin yazma alışkanlıklarını, roman sanatına olan bağlılığını ve hepsinden de önemlisi kişiliğini değiştirmeyeceğini söyledi.

"BUGÜN BENİM İÇİN KUTLAMA GÜNÜ"

Sorulardan önce Pamuk, bugünün kendisi için bir kutlama günü olduğunu söyleyerek esprili bir biçimde, "Bugün siyasi yorum yapmaktan çok, günün tadını çıkarmak istiyorum. O yüzden sizi uyarıyorum, sorularınızı ona göre sorun" dedi.
      Pamuk, ödülü almak istemediği yolunda bir açıklaması olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine, "Hayır ben böyle birşey asla söylemedim. Bu yanlış bir bilgi" diye konuştu.
      Türkiye’de kendisine ödülün politik nedenlerle verildiği yolunda yorumlar yapıldığının hatırlatılması üzerine ise Pamuk, "Bir kez daha tekrarlıyorum.
      Bugün kutlama ve olumlu olma günü. Aslında içimde eleştiri yapmaya yönelik büyük bir enerji var ama bu düşüncelerimi bugün ifade etmeyeceğim" dedi.

"HEMEN KIZIMI ARADIM"

Ödülü kazandığını öğrendiğinde ne yaptığının sorulması üzerine Pamuk, "Cep telefonumu yeni almıştım ve bu kadar erken aranınca herhalde telefonda bir problem var diye düşündüm. Sonra derhal kızımı aradım ve onunla hoş bir konuşma yaptık. Daha sonra kızım okuldayken annesi de kendisine mesaj atmış ve o da sınıfta ayağa kalkıp ’Babam, Nobel ödülü kazanmış’ demiş" diye konuştu.
      Neden ressamlıktan vazgeçip yazar olduğunun sorulması üzerine Pamuk, bu sorunun kendisine en çok sorulan sorulardan biri olduğunu hatırlattı. Pamuk, "Bunu şimdi size tek bir cümleyle anlatamam ama bu konuda 400 sayfalık ’İstanbul’ kitabını yazdım" dedi.
      Bu ödülün Türk edebiyatı üzerinde ne gibi bir etkisi olmasını beklediğinin sorulması üzerine Pamuk, "Bu ödülün, Türk edebiyatının ve kültürünün dünyadaki profilini yükseltmesini umuyorum ve buna inanıyorum. Ayrıca bu ödül dünyada, Türk kültürünün bir barış kültürü ve Doğu ve Batı kültürlerinin bileşimi olarak yeniden gözden geçirilmesine neden olacak. Benim kitabım ve aslında Türkiye, Doğu’nun ve Batı’nın içiçe olduğunun da kanıtı. Bu da bizim olmasını dilediğimiz ve aradığımız birşey" diye konuştu.
      Yapıtlarının bir anlamda Batı ve Doğu arasında bir "köprü" oluşturduğu hakkında düşüncesinin sorulması üzerine Pamuk, "Köprü kelimesi bence çok eski moda ve yıpranmış bir tanım. Benim işim, yeni metaforlar bulmak" dedi.
      Columbus Üniversitesi’nde bu sömestr konuk olacağını belirten Pamuk, şu an İstanbul’da 25 yıllık bir aşk öyküsünü konu olan son romanını yazdığını bildirdi.
      Biran önce masasının başına dönerek romanı yazmayı sürdürmeyi istediğini ifade eden Pamuk, "Kitap, gelecek yıl bu zamanlar Türkiye’de basılacak" diye konuştu.

reklamcifirat1

reklamcifirat1 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 16:13:23sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
ya bırakın kardeşim kominist o adam ya sewmemde hiç zaten ödül aLmış ne adamlar var hak eden ülkeyi karıştıRDIğı zamanı unutmadık? şimdi ise fransa cıktı bide teskilat bunlar kardeşim teskilat franSa ödül verildikten.1 saat. sonra acıklamayı yaptı??? çok derin düşünülmesi gerekir bu konular dosttumuzu düşmanımızı bilelim?? ben orhan PAMUGU.o ödüle layik görmüyorum acıkcası saygılarımla FIRAT.

shadegrown

shadegrown resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 16:18:44sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
hayır orhan pamuk aslında tam da bu ödülü hak ediyo. çünkü adam onlar gibi konuşuyo, onların sözcülüğünü yapıyo, onlar gibi ikiyüzlü ("Türkiye de bir milyon ermeni 30 bin kürt öldürüldü" dedikten sonra cnn Türk e çıkıp "böle bişey sölemedim, çarpıttılar" dedi). şimdi bu adam çıkıp da bu ödülü aldıktan sonra ben gurur mu duymalıyım? kesinlikle duymuyorum çünkü ben bu adamı Türk olarak görmüyorum...

MerCaN_DeDe

MerCaN_DeDe resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey
ozel karakter ile sohbete katil
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 17:23:42sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Bir Fransız vatandaşına sorulur:

" Anlamadigim bir sey var. Biz kimsenin isine karismazken ozellikle Avrupa
ulkelerinde Turkiye hakkinda kendi kendilerine kararlar almak gibi bir
aliskanlik var. Ustelik siz Fransizlar Cezayir de uyguladiginiz seri
cinayetleri unutuyorsunuz. Nasil olup da bir numarali demokrasi savunucusu
oldugunuzu iddia ediyorsunuz anlamiyorum.
Bunun uzerine Fransiz musterim sordu:
- Fransa nin sembolu nicin horozdur biliyor musun?
- Bilmiyorum, neden?
Cevabini, hicbir kelimeyi degistirmeden aynen tercume ediyorum:
- Kendi ayaklari b.kun icindeyken sarki soyleyen tek hayvan horozdur da
ondan! "

Jelin

Jelin resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 18:03:44sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Bu başlık Nobel Edebiyat ödülünün Orhan Pamuğa verilmesini tasvip etmediğim için tarafımdan açılmıştır bu başlıktan da kolayca anlaşılmaktadır kanımca.

Çünkü Orhan Pamuk, Nobel’e giden yolda doğru bildiği ve doğruluğundan yüzde yüz emin olduğu ya da emin olduğunu sandığı bir dizi hareketler  yaptı! Öncelikle, Nobel’in tarihini iyi kavrayamadı. Daha önce Nobel Edebiyat Ödülü’nü almış olan değerleri gereği gibi özümseyemedi; Bu ödülü nasıl aldıklarını anlayamadı?  Reklama zaman ayırmaktan bunlar üzerine düşünecek, kafa yoracak zamanı olmadı! Zamansızlıktan burnunun ucunu bile göremedi. Enerjisini gereksiz yerlerde, gereksiz işlerde kullandı. Biraz politik davranmakla, sesinin tonunu biraz yükseltmekle, “Ermeni Soykırımı” ve “Kürtler”den söz etmekle ve bu iki anahtar sözcüğün açmış olduğu kapıdan, pencereden girerek  kendisiyle bağlantı kuran bazı üst düzey AB parlamenterleri aracılığıyla, öteden beri yapmış olduğu lobi faaliyetlerini daha da güçlendirerek ve de Nobel’e giden bu yolu bir kaç ödülle süsleyerek, Nobel’e ulaşmaya çalıştı.. Önceden programlanmış bir saat gibi çalıştı, çok ince Nobel hesapları yaptı. Ermenileri ve Kürtleri kullanmaya kalktı! Sayın Pamuk, neden daha önce, “Ermeni Soykırımı” ve “Kürtler”den söz etmedi?.. “Ermeniler”, “Kürtler” ve “Kürt Sorunu”, Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday olduktan sonra mı ortaya çıktı? Orhan Pamuk daha önce neredeydi!..

nAoNnGaEmLe

nAoNnGaEmLe resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 18:28:13sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Pamuk’un ödülü ret konuşması!

İtiraf ediyorum ki, ajanslar “Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’a verildi” haberini geçtiĞi andan beri hayal kuruyorum.

Neyin hayali mi?

Aynı ajansların “Orhan Pamuk ödülü reddetti” haberlerini geçiğinin hayalini tabii.

Olmayacak şey belki, biliyorum.

Ama hayali bile güzel!

Hayalimdeki Orhan Pamuk jüri üyelerine hitaben aşağı yukarı şöyle bir açıklama yapıyor...

“Üzerinde kopan bütün tartışmalara rağmen hâlâ en büyük, en prestijli edebiyat ödülü olan Nobel’e beni layık gördüðünüz için teþekkür ederim fakat neden şimdi?

İki yıl önce Avusturya edebiyat çevrelerini bile hayrete düşüren ve jürinizin seçkin üyelerinden Knut Ahlund’a ‘bu seçim ödül tarihinde onarılmaz bir yara açmıştır’ dedirtip istifa etmesine yol açtıran bir tercih yapmıştınız.

Örnek bu ya, 2004’te ödülü edebi düzeyi tartışmalı Elfried Jelniek yerine bana verebilirdiniz. Zamanı değil miydi?

Neden iki yıl önce veya geçen yıl değil de şimdi?

Batı’nın Türklere hoyratça çeki düzen vermeye kalktığı, ülkemin insanlarının gururlarını kırmak için Avrupa parlamentolarının yarışa kalktığı bir dönemde beni seçmeniz, itiraf etmek zorundayım ki çok düşündürücü!

Ben asla kendi edebi değerimden kuşkuya düşmedim.

Düşsem yazamazdım. Ancak sözünü ettiğim durum sizin tercihlerinizde edebi kriterlerin önde geldiği konusunda beni de kuşkuya düşürüyor.
Üstelik, ülkemde sanatçının ve düşüncenin özgürlüğünü boğmaya çalışan, bu yüzden bana çok sıkıntı çektiren kesimlerin ekmeğine yağ sürecek kadar berbat, sinsi ve münasebetsiz bir zamanlama bu...

Nobel Edebiyat Ödülü hiç kuşkusuz çok değerli ve büyük bir ödül.

Ancak unutmayalım ki hiçbir ödül edebiyatın kendisinden daha büyük deðildir.

Ben edebiyatçıyım.

Ve elbette insan ve aydın olarak siyasal görüþlerimi dile getirirken inandığım gibi konuşmayı sürdüreceðim.

Bundan sonra da ne popülizmden ne de resmi bir makamdan icazet almayı aklımdan geçireceðim.

Baskılar beni yıldıramayacak!

Ama karanlık bir tezgâh izlenimi verecek uluslararası desteklere de ihtiyacım yok!

şimdi ister istemez Jean Paul Sartre’ýn 1964’te Nobel’i reddedişi aklıma geliyor...

Ünlü filozof burnuna gelen samimiyetsizlik kokusundan uzun boylu söz etmek yerine kısaca ‘evimde yer yok!’ demişti.

Ben de ‘kalbimde yer yok’ diyorum.

Hem kişiliðimi hem de sanatımı baskı altına alıp kuşkular uyandıran zamanlaması ve kriterleri nedeniyle ödülünüze ‘kalbimde yer yok’ diyor, beni anlayacağınızı umuyorum...”

HAŞMET BABAOĞLU

frida2005

frida2005 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Eki.2006 Cum 22:32:07sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Orhan Pamuk; sözde, düşünsel özgürlük ve ifadeyi savunduğu için (Fransızların Desteği ile) ödül aldı.. Ancak bu Fransa nın "Ermeni Soykırımı Yok" diyenlere 45 Euro para  ya da 1 yıl hapis cezası verilmesi yasası" ile bağdaşmayan bir hareket. Eğer ki  düşnsel özgürlük ve ifade savunulacaksa bu her alanda olmalı. Avrupa nın işine geleni savunması ya da işine gelmeyeni bi şekilde engelleyip bastırması ile olmamalı ve olamaz da. Aslında Avrupa bu hareketiyle iyice kendini ele verdi. Sözde Avrupa Birliğini savunan ve bu birliğe katılmak adına şuursuzca davranıp kendi vatandaşlarını ve isteklerini göz ardı eden kişi ve kişilere örnek olmalı. Olmalı ki öz benliklerine dönüp vatanını ve milletini düşünsünler.

vogen

vogen resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Eki.2006 Cmt 01:18:43sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Vatanına ihanet et, küfret ödülü kap diyorsunuz yani. Hayrını görmesin.

Önünde bu hatasını düzeltmesi için bir fırsat var, ödül törenindeki konuşması. Direkt olarak söylediklerini inkar edip kıvırmıyacağı kesin, ama en azından Nobel Ödül Törenindeki konuşmasında Fransa da kabul edilen yasa tasarısını kınayabilir. Nede olsa düşünce özgürlüğünü savunan bir yazar, bu özgürlüğü sayesinde ödül kazandı. Aynı konuyla ilgili Fransa daki ayıba sessiz kalmayacaktır.

CC sohbet icin buraya
 <<1 2>>
Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir