ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

7 Haziran 2024, Cuma 04:10   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Mühim Mevzular > Politika, Tarih
forum sohbet oyun basliklari
   Şehzade Bayezid ve babası Kanuni nin mektupları..
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

BohemianRhapsody

BohemianRhapsody resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  17.Mar.2007 Cmt 21:19:33      Şehzade Bayezid ve babası Kanuni nin mektupları..sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
fiogf49gjkf0d
Tahta oturan yeni hükümdarın Fatih Kanunnamesi gereği kardeşlerini öldürtmeleri tam 140 sene Devlet Kanunu olarak uygulanmış. Sebep açık. Tarihteki nice Türk Devletleri post kavgası yüzünden zaaflara duçar olmuş. Kardeşlerin post kavgaları yüzünden binlerce insan can vermiş. Oysa post kavgasını önlemek mümkün değil. işte Cem Sultan olayı.

Yeni Padişah tahta çıkınca ilk emri kardeşlerinin ortadan kaldırılması. Düşünürüm; genç şehzadeler odalarında kapı dışındaki ayak seslerini dinlerler. Gelen herhalde cellat ile yamağıdır. O ne korkunç bekleyiştir. Cellat artık Azrail idir. Kemendi seyrediş ve teslimiyet. Ne zor dakikalardır.

İKTİDAR İÇİN AĞLAYAN VE ÇIRPINANLAR

Yıl 1553 Koca Kanuni 49 yaşında. En kudretli oğlu Mustafa yı yanındaki çadırda boğdurarak katlettirmiş. O tarihte saltanata nasıl gelineceği belirlenmemiş. Büyük Şehzade, daha sonra tahta çıkacak ikinci Selim Anadolu da Konya Valiliği ne çıkar. Bayazıt ise Amasya ya Vali olur.

Saraydaki particiler ikinci Selim den yana. Kanuniye bir hal olursa Konya dan İstanbul a yetişmesi daha kolay. Şehzade Bayazıt babasına karşı çıkar, gitmek istemez Amasya ya.İhtilaf büyür. Selim in ordusu Konya civarında Bayazıt ordusunu yener. Kanuni kısa zaman sonra İran seferine çıkar. Ama Bayazıt 12 bin askeri ile yanına dört oğlunu da alarak İran Hükümdarı Şah Tahmasp a iltica etmiştir. Can korkusu üzerine gerçekleşen bu ilticadan sonra, çirkin bir pazarlık başlar. Şah, Bayazıt ın iadesine karşılık Bağdad ı ister. Olmaz. Yanında kalan bin kadar Türk askeri katledildikten sonra Bayazıt Kazvin e hapsedilir. Ve bir süre sonra dört oğlu ile birlikte öldürülür. Saltanat yolu artık Şehzade Selim e açıktır...

Şehzade Bayazıd ın babasına gönderdiği ve aynı vezinle Kanuni tarafından yazılmış mektuplar Türk edebiyatının birer şaheseridirler. Bayazıd ın mahlası şahi. Hepsini vermeye gerek yok ama bir kısmını kıt a kıt a Şehzade ile Hükümdarın gönderdiği cevapları okumakta bugün dahi yararlar var. Nedir iktidar hırsı? Nedir Devleti en civan oğlunun hayatından daha önce müdafaa edişteki zihniyet?

Diyor ki Şehzade Bayazıd:

Ey seraser aleme Sultan Süleymanım baba
Tende canım, canımın içinde cananım baba,
Bayazıdına kıyar mısın benim canım baba
Bigünahım Hak bilir devletli Sultanım baba

Ve işte Kanuni nin oğluna cevabı:

Ey demadem mazhar-ı tuğyan u isyanım oğul
Takmayan boynuna hergiz tavk-ı fermanım oğul
Ben kıyar mıydım sana ey Bayazıd hanım oğul
Bigünahım dime bari tevbe kıl canım oğul

Şehzade yine ağlar babasına:

Hak Teala kim cihanın şahı etmiştir seni
Öldürüp ben kulunu güldürme Şahım düşmeni
Gözlerim nuru oğullarımdan ayırma beni
Bigünahım Hak bilir devletli Sultanım baba

Kanuni babalık şefkatine devleti karıştırmaz ve der ki:

Tutalım iki elin baştan başa kanda ola
Çünkü istiğfar edersin biz de affetsek n ola
Bayazıdım suçunu bağışlarım gelsen yola
Bigünahım dime bari tevbe kıl canım oğul...

sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

IittIetiredev

IittIetiredev resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  20.Mar.2007 Sal 15:57:11sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
fiogf49gjkf0d
Çok Güzel Bir Yazı Olmuş Osmanlıdaki Daha Nice Haksız Rekabetten Sonuçlanan Olaylardan En Acıklılıarından Birini Hatırlattığın İçin Teşekkürler...
CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir