ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
16 Mayıs 2024, Perşembe 18:16   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Mühim Mevzular > Felsefe, Din, İçsel meseleler
forum sohbet oyun basliklari
   ŞEHİDLİK MERTEBESİ (KONUYLA İLGİLİ BİRKAÇ BİLGİ)
 <<1 23>>
Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

xxxGOKERxxx

xxxGOKERxxx resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 11:29:44      ŞEHİDLİK MERTEBESİ (KONUYLA İLGİLİ BİRKAÇ BİLGİ)sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

“ŞEHİD”

(Soru:  Savaşta öldürülen herkese şehid diyebilir miyiz?..)

İslâm Dini’ne düşman bir kısım insanlar, müslümanlar arasında kavram kargaşası yaratmak için, dinî anlamı başka olan kelimeleri, orijinal anlamının dışında kullanarak, müslümanları yanlış yollara sürüklemek istiyorlar...

"Sahne şehidi" deyimi gibi...

Şehid“, Allah inancı dolayısıyla dünya yaşamına değer vermeyip ölümü Allah için göze almış ve bedeninden geçmiş kişinin içinde bulunduğu duygusal ve düşünsel hâli ifade bâbında kullanılan bir kelimedir.

Bu anlamın dışında kullanılan her yer saptırmadır.

ŞEHİD”LİĞİN ŞARTI

“FİYSEBİLİLLAH”TIR

Kur’ân, “Şehid“lik şartı olarak “fiysebilillâh“ açıklamasını getirir

ŞEHİD”LİK İKİ ANLAMDADIR

“Şehid”lik iki anlamdadır İslâm’da…

1-Bedensel şehidlik.

2-Şuursal şehidlik

BEDENSEL ŞEHİDLİK

Kişinin, “Allah” için bedeninden vazgeçerek, bir şekilde öldürülmek suretiyle, bedensiz kalarak bir şekilde ruh boyutunda yaşamaya başlamasıdır

ŞUURSAL ŞEHİDLİK

Zen”de, “ölürsen ölmeden, ölünce ölmezsin” cümlesiyle ifade edilen; bizim kaynağımızda “ölmeden önce öl” şeklinde ifadesini bulan; “kendini şuur boyutunda tanımak ve yaşamak” diye açıklık getirebileceğimiz olaydır. Buna “velâyet” mertebesi; yani, “Veli”si “Allah” olan; yani, hakikatinin gerektirdiği şekilde yaşayan da denir

İLİM ÖĞRENMEKTE İKEN ÖLEN TALEBE ŞEHİDDİR

(Soru: "İlim öğrenmekte iken ölen talebe şehiddir" Hadisini, "Sistem”i OKUma konusunda nasıl değerlendirmeliyiz?..

İlim öğrenmek” demek, OKUmasını öğrenme çalışmaları demektir... Bilgi ezberlemek değil.

ŞEHİDİN CESETİ NİÇİN YIKANMAZ?

Soru: Şehid`in cesedi neden yıkanmaz?

Şehid, kendi kanıyla yıkanmış- abdest almıştır, arınmıştır da ondan

ŞEHİDLERİN RUHU MEZARA GİRMEZ

Adam Allah’a inandığı, ebedi hayata inandığı için şehidliği göze alıp canını feda ediyor. “Ben Allah için ölmeyi göze aldım” diyor ve ne olursa olsun bu bedeni Allah için feda ediyor. Allah yolunda bunu feda etmesinin ve şehid olmasının karşılığı, ilk elde ettiği nimet, bu bedenden vazgeçip bu bedenden yüz çevirmesinin neticesi sahiplik duygusu ondan gidiyor. Bu bedene karşı sahiplik duygusu ondan gittiği için de öldüğü zaman mezara girmiyor! Ruhu serbest dolaşıyor, hadis’le ve âyetle sabit!

“Şehidlerin ruhu mezara girmez!”

ŞEHİDLER, KABİR ÂLEMİNİN KISITLAMALARINDAN

KURTULMUŞ OLARAK BERZAH’TA SERBEST DOLAŞIR

"BERZAH âlemi yaşamı", "FİYSEBİLİLLAH" ALLAH yolunda ŞEHİD olmuş kimseler ile, "ölmeden ölmüş" diye târif edilen evliyaullah ve nebilerin, kabir âlemi kısıtlamalarından kurtulmuş olarak, "RUH BEDENLERİYLE" serbest dolaşım şeklinde süren yaşam şeklidir.

ŞEHİDLER, EVLİYAULLAH ve NEBİLER, Berzah âlemi içinde serbestçe gezerler, dolaşırlar ve mertebelerine göre de birbirleriyle iletişim kurarlar.

Ölüm tattıkları anda Münker ve Nekir’le muhatap olurlar. Cevapları verirler, serbest ruh olarak yaşarlar. O bahsettiğim diri diri mezara girip asırlar boyu binlerle sene o mezarda hapis kalma azâbından kurtulmuşlardır

Bunlar, aramızdan kaybolmaları ve bedenlerinin kullanılmaz hâle gelmesi itibariyle “ölü” hükmünü alırsa da bizler tarafından; gerçekte onlar “ölü” değil, ruh bedenle serbest bir şekilde o boyutta yaşamaktadırlar.

ŞEHİDLER, BAŞLANGIÇTA

ÖLDÜKLERİNİ BİLE FARKETMEZLER

Bu, yüksek bir mertebe olmasına rağmen “velâyet” mertebesinin altındadır; çünkü bu Kabir âleminde değil, “berzah” yani geçiş boyutundadırlar. Dünyada olup bitenlere de vâkıf oldukları söylenmektedir. Bunların öldüklerini bile başlangıçta fark etmedikleri anlatılmaktadır.

ŞEHİDLİK,

"VELÂYET MERTEBESİNİN ALTINDADIR

Bu, yüksek bir mertebe olmasına rağmen “velâyet” mertebesinin altındadır; çünkü bu kişide “şuursal şehidlik” oluşmamıştır; yani, “ene” ortadan kalkmamıştır!. Oysa esas hedef hayatta, dünyada iken “ene”yi terktir! Ki, gerçek “BEN” diyen açığa çıksın… “OL” dediğinde “olsun

zZkUmArBaZz

zZkUmArBaZz resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 13:50:08sohbet oyun linki

Bilgiler için teşekkürler Göker

Bu yazıya göre ölen askerlerimiz aslında Allah katında şehit sayılmayabilir. Ben mi yanlış anladım? Ya da askerler ölünce şehit ise PKK`lı ölünce ne?

Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi, PKK`lı oğlu bir çatışmada ölünce, mezar taşına "şehit" yazdırmış bir babaya beraat kararı vermiş, el konulan mezar taşı da iade edilmiş. Yani bir ağır ceza mahkemesi PKK`lı birinin de öldüğünde şehit olabileceğine hükmetmiş.

Şehitlik kavramı geçmişten bugüne şekilden şekile sokulmuş. Eskiden Allah yolunda ölen müslümanlara şehit deniyorken, daha sonra ülkedeki siyasi çatışmalarda ölenlere de şehit denmiş, sağdan soldan ölenlerin hepsi şehit kabul edilmiş. Sonra da görev başında ölen herkese şehit denmiş.

Biz şehitlik kavramının ne olduğunu hakkaten bilmiyormuyuz? Yoksa duruma göre kılıfa mı sokuyoruz?

xxxGOKERxxx

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 14:58:39sohbet oyun linki

ölümü tadan askerler Allah katında şehid tir.(ölen askerlerin ölümü Allah için göze alması gerekir ama benim anlayışıma göre )  şehidlik 2 anlamdadır İslamda diye yazıyor bak

1 bedensel şehitlik

2 şuursal şehidlik (ölmeden evvel ölmek diye tarif edilir ayrı bir konu )

Ölen askerlerde bedensel şehitlik kısmına girer,o asker o çatışmada bedeninden vaz geçer ve çatışmaya girer. ve dolayısıyla şehidtir.

teröristler ölünce ne olur diyorsan  onlarda cehennemliktir kesin kez. bu canlı bombalar vesayreler hayatlarına o şekilde intahar olarak son verdikleri için cehennemliklerdir.

sadece terör olayı diğil ,intihar eden kim olursa olsun bu son ameliyle cehennemlik olduğunu gösterir.  çünkü bir kişi cennetlik ise ölümünden önce Allah o kişiye cennetliklerin amelini nasip eder,cehennemlik ise cehennemliklerin amelini.

İNTİHAR

İntihar ederek, bedeni kullanım dışı bırakmak, bilakis kişinin dünyaya bağlı ve bağımlı kalmasına yol açar ki, bu da insana cehennemden başka bir şey getirmez.

BİLİNÇLİ OLARAK İNTİHAR EDEN

EBEDİ OLARAK CEHENNEMDEDİR

“Ölüm öncesindeki son fiil” meselesi bir ölçüde intihar olaylarına da ışık tutuyor...

Bilinçli olarak intihar edenin ebedi cehennemlik olduğu, ebedi cehennemde kalacağı bu hadiste mevcut.

Cennetlik olan, cennetlik bir fiil işleyerek hayatına son verir!.

Eğer kişi ebedi cehennemlik ise, şaki ise o zaman cehennemlik olanın amelini işleyerek ölür.

Bilinçli olarak intihar eden kişi, kendisinin cehennemlik olduğunu, bu fiili ile ifade etmiş olur... Bu yüzden bilinçli olarak kasdı mahsusa ile intihar etmiş kişinin cenaze namazı kılınmaz! Çünkü o namaz ona bir fayda sağlamaz; çünkü şakidir ve son ameli ile, yani intiharı ile bunu kendisi ifade etmiştir!.

İntihar etmemiş kişinin said mi yoksa şaki mi olduğunu, son amelini bilemediğimiz veya göremediğimiz için yorumlayamayız!. Ama aklı başında intihar eden kişinin o son davranışı gözüküyor, biliniyor!. Dolayısıyle, şaki olduğunu kendisi ifade etmiş oluyor ve de cenaze namazı kılınmıyor!. Esasen bu kişileri yargılayacak bir makamda da değiliz!

İntihar eden kişiyi Hazreti Rasûlullah’a getirmişler ve cenaze namazını kılmasını istemişler...

"Nasıl öldü?" demiş… "İntihar ederek" demişler. Onun üzerine cenaze namazını kılmamıştır.

zZkUmArBaZz

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 16:07:16sohbet oyun linki
·xxxGOKERxxx· :

ölümü tadan askerler Allah katında şehid tir.(ölen askerlerin ölümü Allah için göze alması gerekir ama benim anlayışıma göre )  şehidlik 2 anlamdadır İslamda diye yazıyor bak

1 bedensel şehitlik

2 şuursal şehidlik (ölmeden evvel ölmek diye tarif edilir ayrı bir konu )

Ölen askerlerde bedensel şehitlik kısmına girer,o asker o çatışmada bedeninden vaz geçer ve çatışmaya girer. ve dolayısıyla şehidtir.

teröristler ölünce ne olur diyorsan  onlarda cehennemliktir kesin kez. bu canlı bombalar vesayreler hayatlarına o şekilde intahar olarak son verdikleri için cehennemliklerdir.

sadece terör olayı diğil ,intihar eden kim olursa olsun bu son ameliyle cehennemlik olduğunu gösterir.  çünkü bir kişi cennetlik ise ölümünden önce Allah o kişiye cennetliklerin amelini nasip eder,cehennemlik ise cehennemliklerin amelini.

Tamam da ilk mesajında da olduğu gibi eskiden bedensel şehitlik kavramı " Allah için bedeninden vazgeçmeyi" öngörüyordu. Ama şimdi yalnızca bedeninden vazgeçmenin şehitlik için kafi olduğunu söylüyorsun. Peki buna tamam dersek bile insanın aklına PKK`lının da çatışmaya girince bedeninden vazgeçtiği ve dolayısıyla şehit olup olmadığı geliyor. Sen intihar edenlerin cehenneme gideceğinden bahsetmişsin ama ben  canlı bombalardan bahsetmiyorum, çatışarak ölenlerden bahsediyorum. Kavram kargaşası var kesinlikle.

Hem laiklikten zerre ödün vermeyen ordu, dini bir kavram olan şehitliğe niye bu kadar sarılır ki?

xxxGOKERxxx

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 16:24:04sohbet oyun linki

bu soruyu sorucağını biliyordum

edindiğim bilgi kadarıyla cevaplıyım,teröristtin yaptığı sisteme karşı çıkmaktır İlahi düzen ve nizama bundan dolayı onun için geçerli olmaz

laiklik demek din i devre dışı bırakmak demek değildir, din adına baskı ve zorlamayı devre dışı bırakmaktır. ki  İslamda zorlama yoktur hükmü vardır.

zZkUmArBaZz

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 16:45:53sohbet oyun linki
·xxxGOKERxxx· :

edindiğim bilgi kadarıyla cevaplıyım,teröristtin yaptığı sisteme karşı çıkmaktır İlahi düzen ve nizama bundan dolayı onun için geçerli olmaz

laiklik demek din i devre dışı bırakmak demek değildir, din adına baskı ve zorlamayı devre dışı bırakmaktır. ki  İslamda zorlama yoktur hükmü vardır.

Bu cevap bana dini değil de siyasi geldi biraz. Sistem dediğin şeyi oluşturan zaten insanlar, peki insanlar bu sistemi din adına mı oluşturdu ki sisteme karşı çıkanlar dinden faydalanamasın. Tabi böyle bir hüküm varsa bilmiyorum.

Laiklikle ilgili söylediğim şey çok başka. Ama herneyse, tekrar sağol kırmayıp bilgilerini paylaştığın için.

xxxGOKERxxx

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 17:18:52sohbet oyun linki
·zZkUmArBaZz· :
·xxxGOKERxxx· :

Bu cevap bana dini değil de siyasi geldi biraz. Sistem dediğin şeyi oluşturan zaten insanlar, peki insanlar bu sistemi din adına mı oluşturdu ki sisteme karşı çıkanlar dinden faydalanamasın. Tabi böyle bir hüküm varsa bilmiyorum.

Laiklikle ilgili söylediğim şey çok başka. Ama herneyse, tekrar sağol kırmayıp bilgilerini paylaştığın için.

kastettiğim sistem  senin anladığın devlet anayasası değil

burda kastettiğim evrensel sistem ve düzendir. Allah indinde Din İslamdır

İslam Allah indinde geçerli olan evrensel sistem ve düzenin adıdır..Din ise kişinin bu evrensel sistem ve düzen olan İslamdan anlıyabildiği kadardır.

konu hakkında geniş bilgiyi daha önce foruma paylaştım

Selametle

tıkla ===>>> İSLAM (BÖLÜM 1)

zZkUmArBaZz

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 17:27:25sohbet oyun linki
·xxxGOKERxxx· :
·zZkUmArBaZz· :
·xxxGOKERxxx· :

kastettiğim sistem  senin anladığın devlet anayasası değil

burda kastettiğim evrensel sistem ve düzendir. Allah indinde Din İslamdır

İslam Allah indinde geçerli olan evrensel sistem ve düzenin adıdır..Din ise kişinin bu evrensel sistem ve düzen olan İslamdan anlıyabildiği kadardır.

konu hakkında geniş bilgiyi daha önce foruma paylaştım

Selametle

tıkla ===>>> İSLAM (BÖLÜM 1)

İyi de Göker, onların karşı çıktıkları sistem evrensel sistem ve düzen değil, devlet anayasası.

Tamam okumaya gayret ederim sağol.

xxxGOKERxxx

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 19:00:21sohbet oyun linki

bak bakalım devlet anayasası mı yoksa evrensel sistem ve düzene mi karşı çıkma

“Müslüman”, Hazreti Muhammed aleyhisselamın bildirdiklerine iman halindeyken, adam öldüremez, hırsızlık yapamaz, hakkı olmayan şeye el uzatamaz, yalan söyleyemez, gıybet yapamaz, iftira atamaz! Bu hâllerden biri üzereyken ölümü yaşarsa “imansız” gitmesinden korkulur. Çünkü “iman” edilesi şeylere inanılırken onlara ters düşen şeyleri kişinin yapması mümkün değildir!.

din ve devletin ne olduğunu ise gene forumda paylaştım

tıkla ===>> AÇIK KONUŞALIM

zZkUmArBaZz

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  5.Oca.2010 Sal 19:14:40sohbet oyun linki
·xxxGOKERxxx· :

bak bakalım devlet anayasası mı yoksa evrensel sistem ve düzene mi karşı çıkma

“Müslüman”, Hazreti Muhammed aleyhisselamın bildirdiklerine iman halindeyken, adam öldüremez, hırsızlık yapamaz, hakkı olmayan şeye el uzatamaz, yalan söyleyemez, gıybet yapamaz, iftira atamaz! Bu hâllerden biri üzereyken ölümü yaşarsa “imansız” gitmesinden korkulur. Çünkü “iman” edilesi şeylere inanılırken onlara ters düşen şeyleri kişinin yapması mümkün değildir!.

din ve devletin ne olduğunu ise gene forumda paylaştım

tıkla ===>> AÇIK KONUŞALIM

İman halindeyken derken? Konuyu saptırıyorsun hem de çok. Bunların çatışma esnasında ölen PKK`lıyla ne ilgisi var? Yaptığın alıntılar sorumu yanıtlamıyor.

CC sohbet icin buraya
 <<1 23>>
Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir