ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
11 Mayıs 2024, Cumartesi 23:17   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Geyik Muhabbet > Öylesine muhabbet
forum sohbet oyun basliklari
   KURBAN VE KATLİAM
 <<12345 6>>
Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

SelamCC

SelamCC resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  9.Ara.2008 Sal 00:02:24sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
fiogf49gjkf0d
ya bırak manolya konuyu saptırma. resimdeki manzaralarda kesen adamın ne suçu var. birileri para kazanmak uğruna hamile kurbanlıklara vatandaşa kakaladıysa ve adam bunu bilmeyip kurbanı kesmişse buna katliam mı deniliyor. sen katliam dersin ama hamile kurbandan çıkan yavruyu körpe diye ilk sen yersin mangal yapıp.

manolya41

manolya41 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  9.Ara.2008 Sal 00:14:34sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
GÜNAH GÜNAH

SIZOFeREN

SIZOFeREN resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 00:13:06sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
ManoLya Sen Müslüman DeğiLmisin ? önce ßunu Açıkla ßize ? MüsLümansan ßana Müslüman olduguna Dair ßir kanıt Göster. ???? Eger müslüman değilsen Cok konusma ok ?

manolya41

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 00:46:37sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

PES ARTIK PES DOĞRUSU

manolya41

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 00:57:01sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
BEN MÜSLÜMANIM CANIM FAKAT MÜSLÜMAN OLMAYAN BİRÇOK ARKADAŞLARIM VAR NE DEMEK YANİ MÜSLÜMAN OLMAYANLARIN BU ÜLKEDE KONUŞMAYA HAKKI YOK MU BIRAK BU DÜŞÜNCELERİ DE SEN İLK ÖNCE ADAM OLMAYA ÇALIŞ T.C VATANDAŞI OLAN HERKESİN KONUŞMAYA HAKKI VAR BİLMİYOR MUSUN AYRICA MÜSLÜMAN  DA OLSA OLMASA DA HEPİMİZ BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ

naKKaDeTh

naKKaDeTh resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 01:38:36sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
manolya sen vejeteryanmısın? Bence bu yüzden sana çOk saçma geliOr olabilir.yada içinde hayvan sevgisi aşırı fazLa .Eğer bunlarda değilse; NEDEN değilde çözüm üret nasıl yapılması gerek sence?her aile için özel tasarlanmış kesim yerleri mi kurulmalı ? . Kriz çok büyük boyutlara gelirse bu günleri iple çekeceğine inanıyorum.

manolya41

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 01:46:48sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

EVET HAYVANLARI ÇOK SEVİYORUM

platoniclover

platoniclover resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey
vip oyun sayfasi
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 02:03:10sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

Kutbanla ilgili bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Herkesin okuması dileği ile.

Her kurban bayramında bir tartışmadır başlar kan ve tezek kokusu ile karışmış ölüm gelip masalara oturur,ve biz et yemek ile hayvan sevgisi arasındaki vicdani git gellerin ortasında    kurban oluruz.Kurban   kesimi   hem eğitimciler hem yine sivil bir eğitimci olan din adamları için önemli olmalıdır.Hijyen gerekçeler bir yana  genel eğitim kurallarını kabul ederek din eğitimine ters düşmeden müslüman dünyaya ve diğer toplumlara örnek bir kurban bayramını özlüyorsak daha güzel bayramlar yaşıyabiliriz.Daha güzel bayramlar için de daha eğitimli bir toplumu özlememiz gerekir. 

Kurban kesmenin sakıncalarını ortadan kaldırmak için kurban kesmeye karşı olmak yasakçılığı, antidemokratikliği getirir ve zaten bir inanca karşı olmaktır.

Eğitimbilim ışıklandırmasını kullanırsak görürüz ki kurbanın dinsel gerekçeleri dinle birliktedir. Kurban kesmeyi yerel sosyolojik bir tutum gibi gördüğümüzde ona uygun düzenlemeleri yapmayı bilmek ise bir sosyal düzen gerektirir.Yani kurban kesme olgusunu tartışmak kurban kesilmesini engellemek o dinsel inanıştaki insanın fikirlerine yeterli saygıyı gösterememeyi getirir.Bu nedenle kurban kesilen bir toplumda eğitimsel düzenlemelerin yapılması için de özlenen bir yapının talep edilmesi ve sunulması için gereken düzenlemenin organize edilmesi gerekir

Kurban kesiminde yakınma gerekçeleri arasında birincisi  yaşanan yerlerde hijyen koşulların gerek  kesilen hayvanın  sağlığı gerekse kesim yapılan yerlerde  sakıncalar yaratmasıdır.Sağlık koşulları konusundaki yakınmalar belediyeler tarafından düzenlenmeye çalışılsa da pek başarılı olduğu söylenemez.Belediyelerin önünde  düzenlenmiş bir örnek yoktur, müslüman ülkeler arasında önemli bir noktada da olsak da geçmiş nufusun eğitim oranının artması çirkin  görüntülerden gelen yakınmaları artırmaktadır.Bu noktada neredeyse gelenekler, hatta din eğitimi ağır darbe almaktadır.Peki ne yapılacaktır?

Ortada herkesi rahatsız eden bir şey varsa hem uygar olup hem müslüman kalamayacak mıyız?

Bu arada en görülmeyen en az konuşulan  önemli bir  gerekçe ise kurbanların göz önünde kesilmesinin çocuk üstünde ki etkileri ve tepkileridir.Kurban kesilmesinin eğitimdeki yerini tartışmadan her ailenin kurban konusundaki  tavrı çocuğunun ömür boyu beslenmesinde hatta  vejeteryan bir yola gitmesine dahi varabilir.

Vejeteryanlık ayrı bir seçim ama psikolojik zedelenmeler sonucunda ortaya çıkmışsa yanlış bir eğitim yapılmış demektir.Kurban kesiminin özensizliği sonucu bir hayvanseverin müslüman olmaması ya da dininden soğuması gibi bir sonuca dahi gidebilecek vicdani bir gerekçe eğitim anlayışımızı sorgulamamızı getirir .Çocuk küçük yaştan ya hayvanın kesilmesini onaylayacak,bazı durumlar için kurban kesilmesi gerçeğini psikolojik boyutlara taşıyacak ya da hayvan kesilmesine karşı çıkıp dinsel olguların yanına hiç yanaşmayacak.Her ikiside doğru değil .Dine ister inanalım ister inanmayalım saygı göstermek durumundayız .

Demek ki bu toplumda müslümanlar yaşıyorsa kurban kesilecek.Kurban kesmenin sosyolojik yararları olduğu varsayılıyorsa eğitimsel zararları da engellenmeli.Ne ki, zaten kurbanın başında bulunmama bir vekil tayin etme gibi özellikleri kurban kesimini salt bir yardım biçimine çevirebilmektedir.Yine de kurban kesilmesini tercih edenler için de yapılan düzenlemeler eğitim için gereken hiçbir özenin  olmadığını gösteriyor.Eğitim de önemli bir yer tutan din adamlarımız ve dindarlarımız eğitim konusunda daha kaygılı oldukları takdirde daha uygar bayramlar yaşayacağımız bir gerçektir

Bir yandan hayvan sevgisi vermeye, tüm  canlıları sevmeye korumaya yönlendirdiğimiz çocuğa yılın belli zamanlarındaki caniliğe dönüşen manzaraları anlatmak olası mı.Bir hayvanın ölümünün sonucunda özdeşleşme yapan çocuklarda aşırı korkular karanlıktan korkmalar ya tam tersi bir şiddet görüleceğini söylemek için psikoloji bölümünü bitirmeye gerek var mı?.

Toplulumuzun sivil anlamda tam anlamıyla bilinçli olmaması sonucunda çıkaran manzaralardan din eğitimi de genel eğitim de zarar görmektedir.

Oysa herkes normal olarak kırmızı et tüketmekte ve doğal olarak satan kasaplardan ya da marketlerden almaktadır.Et tükettiğimiz için günlük yaşamımızda semt aralarında yoğun tezek kokusu sisi  içindeki bir pazarı görmeyiz,elbette sokaklardan kan aktığını da.Savaşa alışmak için kan görmek iyidir,pisikopatik bir uyarandır ama alışmamız iyi mi?Değil.

Peki, düzenlemeye başlamak için önce  normal zamanlarda et tüketirken yapılan uygulamaların olağanüstü hali bir çözüm olabilir mi?.Nedir bu durum, kurbanın mezbahalarda ya da semtlerde bulunan kasaplar aracılığı ile yapılması ve böylece  her zaman kesim yapılan yerde kurban kesilmesi,isterse sahibinin de başında bulunduğu bir kesimden sonra gereken ayrımın yine kasap tarafından yapılması .Bu çözüm kurban kesene ek bir masraf getirirse de tek bir masrafla hem hayvan pazarı görüntüsünden hemde hayvan kesme kurallarına uymama görüntülerinden kurtulmak aslında hepimizin hakkıdır.

Kurbanın derisini talep eden yardım kuruluşları da kendilerine yakışır bir hizmet vererek deriyi aldığı için topluma teşekkürünü göstermeli kendilerine ait salonlarda ya da yerlerde satış ve kesimi uygar bir biçimde yapmaya özen göstermelidir.Ama önce toplumun  talep etmesi gereklidir.Talep etmek içinde eğitimli, düzenli,uygar  temiz ve estetik değerleri öne çıkaran bir toplumu özlemek gerekir.

Ama hayvan pazarında pazarlık etmenin bir keyfi var diyenler icin hayvan satışının açık artırmaya yönelik geleneği de göz önüne alınırsa belli fiyatla satılan canlı hayvan yanı sıra  kurban bayramlarında mezat salonlarında da satış yapılabilir.Örneklerini görmediğimiz bir durumda,daha uygar bir müslüman ülkeden örnek alamayacağımız bir durumda, görev bizlerin omuzundadır.

Düzenli bir kurban bayramı yaşamak için Avrupa Birliği ülkelerinin müslüman olmasını beklememiz çok da akılcı bir çözüm olamaz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki örneklerini çoğaltabileceğimiz öneriler toplanarak bir düzen kurulabilir.Düzeni sağlamak için daha baştan itibaren yani hayvanın satışından başlayarak kurumsallaşmaya başlamak gereklidir.

Aslında kurumlarımız, özellikle deriyi alan kurumlarımız deriyi hakettiğini gösterir çalışmalar yapmalıdır.

Kurumsal satışlarla hatta büyük et üreticileri yönlendirilerek modern bir  satışın ardından diğer zamanlardaki kesime ait kaygıları yaşamadan da bir kurban bayramı yapmak mümkündür.Ama böyle bir düzeni özlemek için  ailemiz içinde eğitim veren bir kişi olduğumuzu unutmamamız gereklidir.Eğitimde dışlanan ve eğitim camiasinda görülmeyen babalarımız kurban eğitimi ve yanlış yapılan kesimlerle çocuklarını yanlış eğitime yönlendirmekten kaçınmalıdır.Eğer özlediğimiz  manzaraları yaratmak istiyorsak eğitimin aile içindeki bakanı olan babanın eğitimi de gerçekleştirmemiz gerekir.

Doğru eğitimi kurumsalllaşmış bir sivil toplumda yapıyorsak sivil örgütlerimizi ve kamu kurumlarımızı çalıştırarak hayvan manzaraları görmeden kan görmeden çocuklarımızı yanlış pisikolojik sanrılara kaptırmadan doğru eğitim istiyorsak belki de baştan yerel başkanlıkları yani belediyeleri eğitmemiz  gereklidir.

Ve elbette Milli Eğitim Bakanlığı ile Devlet Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler kurumları da  kurban derisini talep etme dışında eğitimsel ve psikolojik anlamda kurban bayramında hiç bir şey olmuyormuş gibi davranmamalıdır.

Deri alan yardım kuruluşları özellikle toplumsal olaylarda hizmet veren Kızılay sağlık konusunda yaptığı organizasyonla sorunları kökten çözebilir, böylece deri alma karşılığında bir hizmeti de topluma vermiş olur.Bir yandan hayvan sevgisini ve cana saygıyı özendiren ,  yeşilay dahil tüm sivil toplum  örgütleri  hayvan sevgisini ve insan sevgisini dışlamadıklarını yaptıkları yayın ve etkinliklerde göstermelidir.Kurban bayramı manzaralarında et yemek ile vicdan muhasebelirine yol açacak bayramın geleneklerine ters düşecek fotoğraflardan kurtulmanın zamanı gelmiştir

Oysa hayvan sevgisi et tüketerek de olabilir .Aslına bakarsanız diğer zamanlarda çoğunlukla insanlar et ve kesim arasında bir bağlantı kurmaz ve bu sağlıklı bir yaklaşımdır.Zaten kurbanın gerekçelerine göre o kurban da kutsaldır ve kutsallığı hak edecek biçimde kesilmelidir.

Her kurban bayramında haber olan hayvan kesme manzaralarından kurban tartışmalarından sıkılanlar çoğaldığında ,toplumumuz dinini kabul ederek kurban keserek ,dinsel inancın yaşama saygısını  işaret ederek ,dinsel inancın toplumsal sorumluluk taşıdığını belirterek bir bayram yaşayacaktır.Güzel bir bayram günü tüm dünya çocuklarına kötü örneklerle çirkin resim vermekten utanmaya başladığımız zaman,kurban keserek de modern olunabileceğini gösterdiğimiz  zaman ,eğitimden de yüksek puanlar alacağımız günler gelmiş demektir.

Devinimi yüksek ve müslümanlığa yeni bir nefes vermiş olan toplumumuz bir gün kurban konusunda da eğitimsel değerleri göz önünde bulunduran  ve tüm canlıyı seven yurttaşlardan kurulduğunu göstermekten ve diğer dindaş ülkelere bir kez daha örnek vermekten onur duyacaktır.Gelecek bizlerindir

Kurban bayramınız kutlu olsun 

naKKaDeTh

naKKaDeTh resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 02:11:47sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d

eEe nasıL yapıLmaLı senCe.neden değilde çözümlerdeki fikirlerin neler .bu araDa vejeteryanmısın?

platoniclover

platoniclover resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey
vip oyun sayfasi
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  10.Ara.2008 Çar 02:13:20sohbet oyun linki
fiogf49gjkf0d
·naKKaDeTh· :

eEe nasıL yapıLmaLı senCe.neden değilde çözümlerdeki fikirlerin neler .bu araDa vejeteryanmısın?

baştan sona okudun mu gerçeken doğru söyle ?

CC sohbet icin buraya
 <<12345 6>>
Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir