ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
13 Mayıs 2024, Pazartesi 07:16   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Yaşamdan Kesitler > İlginç Videolar, Fotoğraflar, Grafikler, Sunumlar
forum sohbet oyun basliklari
   Domuz etinin yenilmesi kesinlikle haram mıdır?
 <<1 23>>
Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

edmondina

edmondina resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Nis.2010 Sal 11:52:14      Domuz etinin yenilmesi kesinlikle haram mıdır?sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

Acil serviste hasta bekliyordum, içeriye spor kıyafetleri ile bir beyefendi girdi, kendini tanıttı ve hastalığı hakkında konuşmadan önce bana elinde tuttuğu kitaplardan bir çift hediye etti. Normalde hastalarımdan hediyeler gelmesine alışığımdır ve onları kırmamak için kabul ederim ve de mümkünse hasta gittikten sonra bu hediyeleri etrafımdakilerle paylaşmayı severim, tıpkı şimdi yaptığım gibi.
Ancak daha önce kitap hediye eden olmamıştı, şaşırdım ama mutlu da oldum.

İlginç olacak ancak kitaba başlamadan önce aklıma gelen ve günlükte yazmak istediğim bir konuydu, kitap tam üstüne geldi diyebilirim, haberlerde görmüştüm bir gurbetçi yabancıların onlara domuz eti yedirdiğinden şikayet ediyordu. Haklı mıydı, haram mıydı, gerçekten yedirenler haksız mıydı? Bunlar gibi pek çok soru belirmişti kafamda ancak kaynak konusunda sıkıntı çekiyordum, kütüphaneye gidecek zamanımsa yoktu. Bu kitap sayesinde pek çok bilgi öğrendim hatta bu tartışmalara Elmalı Hamdi Yazır’ın da dahil olduğunu gördüm ve yorumlarını okuma fırsatı buldum. Bunların hepsini özetleyerek sizinle birazdan paylaşacağım.

1972 basımı Dr. İhsan Tekin (Dahiliye Uzmanı ve beslenme ve de metabolizma alanlarında hatrı sayılır çalışmaları bulunmaktadır) imzalı bu kitabı belirtmemde en etkin rolü oynayan satırlar okuduğum final cümlelerindedir.

“Gelecekte başka bir arkadaşım, belki de meslektaşım, bu konuyu daha yetkili ve daha olanaklı koşullarda cesatle ele alacak ve belki de koşuyu başarı ile sonlandıracaktır. Bu koşuda bir mer’halecik olsun koşan bir sporcunun, büyük bir memleket görevi yapmış olamadan ileri gelen vicdan ve iç rahatlığını, mutluluğunu şimdiden içimde duyuyorum.”

Sanırım bu durumda bir doktor olarak elimde bunu size sunma imkanı varken, paylaşmamak ve bilgilendirmemek sanırım hem kendime hem de sizlere verebileceğim en büyük zarar olurdu.

Kitabı okuduğumda temelde anladığım şu oldu ki; Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in tefsirlerinde bir sıkıntı yaşanmakta ve Türkçe tefsirlerdeki bu sıkıntı daha sonra anlam kargaşalarına yol açmakta bu da bir kısır döngüyle devam etmektedir.

Kitaba geçmeden önce kitaptan bazı ince notlar vermek istiyorum.

*İmam Tahiri mezhebinde domuz yağı haram değilken, biz de domuz ile ilgili herşey haram gibi karşılanmaktadır yani sadece eti değil, derisinden yapılan ayakkabılar ya da cüzdanlar bile ne kadar kullanışlı olursa olsun müşteri bulmazlar ya da domuz etinin tabaklanması konusunda dahi sıkıntılar bulunmaktadır.

*Domuz hayvanını insan dışkılarını yiyen bir hayvan olarak değerlendirme konusunu kitap şu şekilde aşmaktadır; tavuğun dahi önüne insan dışkısı konulsa gagalayacaktır, eğer böyle ortamlarda bakılmıyorsa ve yemlenmiyorsa bir domuzun bu konuda nasıl bir sıkıntısı olabilir, çünkü önüne ne konulursa yiyen bir hayvandır? Bunun yanında ucuz ve beslenme değeri düşük besin maddelerini yiyerek vücudunda et ve yağ gibi beslenme değeri çok yüksek olan besin maddelerine çeviren hayvan da domuzdur, sanki bir fabrika gibi.

Kitap domuz hayvanını, besin değerlerini karşılaştırarak ve açıklayarak devam ederken domuz hayvanının kötü özelliklerinden bahsetmeye başlıyor. Bunlar içerisinde en ve en önemlisi tıbbı açıdan iyi bakılmayan ve kötü çiftlik ortamlarında yetişen domuzların kaslarında bulunan trişinozis kurdudur (nematod) bu kurt eğer insana geçerse insan kaslarında da yerleşebilmekte ve yaşamını sürdürebilmektedir.

İşte diğer tüm kötü özellikler bir kenara domuzu haram kılınmasının nedeninin bu özelliği olduğundan bahsediliyor. Şöyleki Kur’an-ı Kerim domuz eti (özellike eti olarak bahsedilmiştir) böyle bir mikrop içerebilir diye yasaklamış ve haram kılmıştır ancak o zamanlar bu etin bu mikroptan arıtılması ya da hayvanın bu mikroba yakalanmaması için kullanılacak tedbirler bulunmadığı için (bir sakınca olduğunun bilinmesi ancak bu sakıncanın ne ve nasıl giderileceğinin bilinmemesinden ileri gelmekte) haram hususu çok katıdır. Ancak günümüzde iyi ortamlarda beslenen domuzlarda, gerekli önlemler alındığı takdirde bu hayvanlar bu mikrobu taşımazlar ve etleri sağlık açısından güvenle yenebilir demektedir yani şu anki bilimsel yaklaşımlar bu en önemli zararı önleyebilmektedir. Bunu şu şekilde açıklıyor;

Kitabımızda 9 hayvanın etinin yenmesi konusunda kesin haram kurallar vardır ancak bu etler haram kılındıktan sonra peşinden bir ifade gelmektedir İLLA MA ZEK’KEYTUM anlamı ZARARLI HALLERİNİN BERTERAF EDİLDİKTEN SONRA yenilebilecekleri ile ilgilidir. Bu konu El-Maide suresinin 4.ayetinde geçmektedir.

Bu esnada domuzun pis bir hayvan olduğundan bahsedilmektedir, pis kitabımızda RİCS kelimesi ile geçmektedir ve aynı kelime içki içinde kullanılmaktadır. Bu anlamda RİCS kelimesindeki pisten kasıt zarardır, yani hayvanın pislik içinde yatması vb durumlar değildir. Bu konuda halk arasında yanlış bilinmekte ve daha sonra sanki kutsal kitabımızın hayvanın pis yerlerde yattığından vs.. bahsedildiği sanılmaktadır.

Yukarda bahsettiğim 9 hayvanı sayayım;
1-) Ölmüş hayvan
2-) Kan
3-) Domuz eti
4-) Allah’tan başkası adına kesilmiş
5-) Boğulmuş
6-) Döğülmüş
7-) Yüksekten düşmüş
8-) Boynuzla susulmuş
9-) Yırtıcı hayvanlar tarafından parçalanmış

işte El-maide suresinde bu hayvanlar size haram kılınmıştır. Tezkiye ettikleriniz müstesnadır.

demektedir. Burada tezkiye edilenler yani zararları ortadan kaldırılanlar yenilebilir demektedir, bugün tıbbı açıdan domuz etinin yegane zararı trişinozis kurdudur ve bu kurdun temizlenmesi ve hayvana bulaşması engellenebildiği için tezkiye edilmektedir ve yenebilir şeklinde bir fikri bulunmaktadır.

İlave bir kaynak daha var Mahmut Sadettin Bilginer’in “ALLEN C.C. VE İNSAN” adlı eserinden alınmış cümleleri aynen aktarıyorum.

“Bir Ayet’in zahiren anlamı kesin olarak belli olmasına rağmen bir hakikata muhalif olduğu görüldüğü zaman Ayet’in bu hakikata göre tev’iline izin verir.”

Bu durumda aklıma şu sorular takılıyor ve sizden de kendinize sormanızı rica ediyorum, sadece domuz eti konusunda değil komple domuz konusunda bir geri çekilme yaşamamızın nedeni nedir? Domuz derisini dahi kullanmıyoruz? Bu acaba domuz kelimesinin dilimizdeki kullanımından mı geliyor tam emin değilim ancak kutsal kitabımızda sadece domuz etinden bahsederken domuzdan komple tiksinmenin nedeni nedir? Pis hayvandır demek eğer kutsal kitabımızdaki RİCS kelimesinden kaynaklanıyorsa bu kelime alkol içinde kullanılmış ve o zaman pis şeklindeki tefsiri domuz için yanlış kullanılıyor, aslında zararlı olarak kullanılması lazım. Ayrıca ben köyde de bulundum ve ineklerin, sığırların ya da koyunların daha temiz olduğundan bahsedemem. Bir hayvanın önüne ne koyarsan yemesinden bahsedilip hayvan ötelenirken bunu kendi içinde çok değerli ete ve vitamine çeviriyor olması neden bir avantaj olarak kullanılmıyor ve hayvan bu şekilde değerlendirilmiyor? Eğer domuz etinin içindeki RİCS sözcüğünden gelen zarar kelimesi ile kastedilen trişoniz mikrobu ise bunun engellenmiş ve bugünün teknolojileri ile yok edilmiş olması yine kutsal kitabımızda belirtilen tezkiye husuna girmiyor mu aksi takdirde et içinde bilimsel olarak kanıtlanmış başka herhangi bir zarar bulunmamakta. Ayrıca içkide haram edilmiş ve RİCS kelimesi ile aynı şekilde belirtilmiş ancak sağımızda solumuzdaki barlara, pavyonlara bakarkenki tavrınızla domuz eti satan bir yere bakış açınızı değerlendirmenizi istiyorum. Arada fark varsa, siz biryerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Yani içki haramken neden bu kadar tepki almıyorda domuz alıyor dediğimde bunu sosyolojik etmenlere bağlıyorum açıkcası.

Şunu söylemeliyim, benim görevim ya da amacım fetva vermek ya da sizi yönlendirmek ya da o bu zararlıdır, değildir kullanın kullanmayın demek değil. Aksine herkesin dinini kendisi için yaşadığına inanan bir bilim adamıyım ve tek amacım sormak, ölene kadar sormak ve cevaplar aramak, bulduklarımı paylaşmak. Bu bulduklarım arasında beni hayrete düşüren şeylerden biri ise şudur.

Kutsal kitabımız o zamanın teknolojisi ile bilinmesi imkansız olan bir mikroorganizmayı bize işaret etmiştir ve özellikle domuz etinden bahsederek bunun yerleşim yerini dahi vermiştir yani kasları. Ve daha sonra belkide bu yaşadığımızı yıllar ya da ilerde olabilecek kıtlık dönemleri için, bu zararları bertaraf edebilirseniz yemenizde bir sakınca yoktur dahi demiştir. İşte islamiyet böyle bir din ve burada yanlış olan ne, bu çekincenin asıl sebebi nedir çok merak ediyorum.

Bu kitap 1972 yılında yazılmış, yazar yine 1933 yılında Dr. Milaslı İsmail Hakkı tarafından yazılan “İslam dininde etlerin tezkiyesi” adlı kitabından alıntılar yapıyor. Bugün ise 2007, ben en azından o zamanlarda dahi bu tartışmalara girebilmiş, bu cesur insanlanar gıpta ile bakıyorum, bu tartışmalara girebilmişler diyorum çünkü bilgilerine ve doğruluğuna güvenmişler.

Çok korkmaya ve çekinmeye gerek olduğunu sanmıyorum, eğer domuzlar uygun hijen şartlarında beslenirlerse, gerekli koruyucu önlemler alınırsa, kesimden sonra kontroller yapılırsa, v epişirilmesinde dikkatli olunulursa yenmemesi için tek neden sosyolojik baskı gibi görünmektedir. Bunu aşmanın yolu ise zamandadır diye düşünüyorum. En azından gurbette domuz etini yanlışlıkla yemiş ve kendini çok kötü hisseden acaba çok büyük günahmı işledim diye geceleri uyuyamayan bir insandan, konuyu dini ve kaynaklar yönüyle anlamak isteyen içinde yararlı bir kaynak oldu diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Alıntı

zZkUmArBaZz

zZkUmArBaZz resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Nis.2010 Sal 14:22:01sohbet oyun linki

Yenmemesi için tek neden sosyolojik baskı değil, çok kötü kokuyor ayrıca.

Tadı da kötü. Haram olmasa bile yenmezdi burda.

Ama yağı kullanılabilir çok faydalıysa.

prangaxxx

prangaxxx resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey
ozel karakter ile sohbete katil
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  13.Nis.2010 Sal 23:08:57sohbet oyun linki

Guzel bir paylasim elinize saglik.

Aslinda metin butunuyle okunursa ve onyargisiz dusunulurse kafalardaki cok soru isareti giderilecektir.

Domuz eti dana, koyun, keci vs gibi etlere gore farkli ve hem daha agir yag oranina hem agir kokuya hem de agir bir tada sahiptir.

Nasil her et cesidi baska turlu pisirilirse domuz eti de kendine ozel pisirme sekliyle pisirilir ve baharatlarla hazirlanirsa degisik bir tattir. (mesela biftegi cok guzeldir)

Ayrica hicbir canli "pis" kelimesini haketmez bence. 

SettembrE

SettembrE resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Nis.2010 Çar 07:18:10sohbet oyun linki

Domuz etini Boş verelim 2sn.

Rakıyı düşünelim...

İslama göre haram mıdır? Haramdır

Zararlı mıdır? Evet zararları vardır

Kötü mü Kokar? Oldukça yogun ve İçmeyen için (içen içinde başkasının kokusu) kötü kokar

Türkiye`de içilme oranı nedir?

Domu etinin de aynen böyle olduğunu düşünüyorum. Damak zevki denilen olayı görüyoruz aslında burda Küçük yaşlardan beri alışmış oldugumuz bir lezzet olsaydı hapur küpür yerdik hepimiz 

Nasil her et cesidi baska turlu pisirilirse domuz eti de kendine ozel pisirme sekliyle pisirilir ve baharatlarla hazirlanirsa degisik bir tattir.

Aynen öyle sadece baharatlarla değil yanında sunulan garnitürlerle de çok güzel bir hal alıyor:)))

Ayrıca biz hanımların Sürdügü, kullandığı  çoğu kozmetik ürünleri de Domuz yağından yapılmakta:))

DimForDroptumberSim

DimForDroptumberSim resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Nis.2010 Çar 07:49:29sohbet oyun linki

Domuz eti ve domuz maamülleri haramdır!
Rakıda haramdır.Ama domuz bir başka haramdır,ayrıca rakının kokusu kötü değildir oldukça hoş bir kokusu vardır
     Damakla mamaklada alakası yoktur.
İnsan etinin dünyanın en lezzetli eti olduğunu söölerler o zaman insan eti yiyelim...
     Damak zevki olsa müslümanlar da hapurhupur yerdi.Kendi pokunu yiyen bi hayvanın eti nasıl yenir

edmondina

edmondina resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Nis.2010 Çar 14:38:20sohbet oyun linki
·DimForDroptumberSim· :

Rakıda haramdır.Ama domuz bir başka haramdır,ayrıca rakının kokusu kötü değildir oldukça hoş bir kokusu vardır
İnsan etinin dünyanın en lezzetli eti olduğunu söölerler o zaman insan eti yiyelim...
     Damak zevki olsa müslümanlar da hapurhupur yerdi.Kendi pokunu yiyen bi hayvanın eti nasıl yenir

çok cahilsin kardeş çokkkk

DimForDroptumberSim

DimForDroptumberSim resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Nis.2010 Çar 14:54:15sohbet oyun linki

·edmondina·

·edmondina· resimleri

14.Nis.2010 Çar 14:38:20
·DimForDroptumberSim· :

çok cahilsin kardeş çokkkk

Vay tavuktan yumurta çıkaran tanrım
Teşkkür ederim kardeş

xxlbabygirll

xxlbabygirll resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  14.Nis.2010 Çar 15:45:41sohbet oyun linki

valla tadınıda kokusunuda bilmem en cahil olduğum konu tek bildiğim şey dinde haram olduğu...

ama eğer mantıklı bi açıklama yapmak gerekirse bunu yemek isteyene e bundan da eksik kalın be kardeşimm derim yani

platoniclover

platoniclover resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey
vip oyun sayfasi
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  15.Nis.2010 Per 16:24:28sohbet oyun linki

·edmondina· :
4-) Allah’tan başkası adına kesilmiş

Sanırım burada kastedilen ( bildiğim kadarıyla, kesin doğru olduğunu idda etmiyorum.) besmelesiz kesilen hayvandır. Besmelesiz kesilen bir hayvanın insan vücuduna herhangi bir zararının olduğunu düşünmüyorum. Buradan yola çıkarak zararından arındırılan domuzun yinede haram olduğunu çıkarabiliriz.( Besmeleyle kesilirse dahi  ).

Demem o ki birşeyin haram olması için illa bir zararı, farz olması içinde bir faydası olması gerekmez. Haram kılınmışsa haramdır. Açlıktan ölmüyorsan yiyemezsin( Haram olmadığını idda ederek ). Burası imtahan dünyası ve bu da imtahanın bir parçası. Ya haramdır deyip yemeyeceksin ya da haramdır deyip yiyeceksin.

Yanlışım varsa düzeltin. Ben bu konuda bunları biliyorum.

mence

mence resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  15.Nis.2010 Per 18:06:51sohbet oyun linki

DOMUZ ETİ İLE İNSANA BULAŞAN TEHLİKELİ HASTALIKLARDAN BİRİSİ DE TRİŞİN HASTALIĞIDIR.DOMUZLAR
BU HASTALIĞI TRİŞİNLİ FARE VEYA TRİŞİNLİ DOMUZ ETİ İLE BESLENMEKLE ALIRLAR.FAKAT TRİŞİN,
DOMUZLARDA AĞIR BİR HASTALIK YAPMAZ.HALBUKİ İNSANLARDA , ÇOK TEHLİKELİ VE ÖLDÜRÜCÜ BİR HASTALIK
MEYDANA GETİRİR.

DOMUZ ETİYLE ALINAN TRİŞİN KURTÇUKLAR , MİDE-BARSAK YOLUYLA KANA GEÇER . BÖYLECE DE , BÜTÜN
VÜCUDA YAYILIRLAR.TRİŞİN KURTÇUKLARI ÖZELLİKLE ÇENE , DİL, BOYUN, YUTAK VE GÖĞÜS BÖLGELERİNDEKİ KAS
DOKULARINA YERLEŞİRLER.ÇİĞNEME, KONUŞMA VE YUTMA ADALELERİNDE FELÇLER MEYDANA GETİRLER.YİNE KAN
DAMARLARINDA TIKANIKLIĞA , MENENJİT VE BEYİN İLTİHABINA SEBEP OLURLAR.BAZI AĞIR VAKALAR ÖLÜMLE
SONUÇLANIR.BU HASTALIĞIN EN KÖTÜ TARAFLARINDAN BİRİSİ DE KESİN BİR TEDEVİ ŞEKLİNİN OLMAMASIDIR.

TRİŞİN HASTALARI BİLHASSA AVRUPA VE HRİSTİYAN ÜLKELERİNDE AŞIRI BİR ŞEKİLDE YAYGINDIR.SIKI
VETERİNER KONTROLLERİ YAPILMASINA RAĞMEN , İSVEÇ, İNGİLTERE, POLONYADA TRİŞİN SALGINLARI FAZLA
MİKTARDA GÖRÜLMEKTEDİR.

YURDUMUZDA VE İSLAM ÜLKELERİNDE YERLİ HRİSTİYANLARIN DIŞINDA HİÇ BİR MÜSLÜMANDA TRİŞİN
HASTALIĞI GÖRÜLMEMİŞTİR.ÇÜNKÜ ÜLKEMİZDE VEDE İSLAM TOPRAKLARINDA, HRİSTİYANLAR DIŞINDA KİMSE
DOMUZ ETİ YEMEMEKTEDİR.

GIDALAR VE İNSAN MİZACI:

İNSAN VE HAYVANLAR YEDİKLERİ GIDALRIN AZ-ÇOK TESİRİNDE KALIRLAR.MESELA ,KÖPEK,ARSLAN GİBİ
ET YİYEN HAYVANLARIN YIRTICI;KOYUN,KEÇİ,DEVE GİBİ OT İLE BESLENEN HAYVANLARINSA DAHA UYSAL VE
YUMUŞAK HUYLU OLDUKLARI MALUMDUR.
BU DURUM,İNSANLAR İÇİNDE GEÇERLİDİR.NEBATİ GIDALARLA BESLENENLERİN ,GENELLİKLE HALİM-SELİM;
ET VE ET ÜRÜNLERİYLE BESLENEN İNSANLARIN İSE DAHA SERT MİZAÇLI OLDUJLARI TESBİT EDİLMİŞTİR.
DOMUZ,DİŞİSİNİ KISKANMAYAN BİR HAYVANDIR.DOMUZ ETİ İLE BESLENEN İNSANLARDA,KISKANÇLIK
HİSSİNİN ZAYIFLADIĞI VEYA DUMURA UĞRADIĞI GÖZLENMİŞTİR.
FRANSIZ FİLOZOFLARINDAN SAVORİN DE BESLENMENİN MİZAÇ ÜZERİNDEKİ BU TESİRİNE ÇOK ÖNEM VEREREK
(BANA NE YEDİĞİNİ SÖYLE,SENİN NE OLDUĞUNU HABER VEREYİM ) DEMİŞTİR.

HELALLER,İHTİYACA YETER:

YÜCE RABBİMİZ,İSTİFADEMİZ İÇİN PEK ÇOK GIDA YARATMIŞTIR.BUNUN YANINDA,BAZI ZARARLI ŞEYLERİN
YENİLİP İÇİLMESİNİYASAKLAMIŞTIR.ÇÜNKİ O,SONSUZ ŞEFKAT VE MERHAMET SAHİBİDİR.KULLARINA,TAŞIYAMAYACAK-
LARI YÜKLERİ YÜKLEMEMİŞTİR.EMİR VE YASAKLARI,İNSANLARIN RAHATLIKLA ALTINDAN KALKABİLECEKLERİ

ŞEYLERDİR.

ACABA İNSAN İÇKİ İÇMEYİNCE,DOMUZ ETİ YEMEYİNCE NE KAYBEDER?

CC sohbet icin buraya
 <<1 23>>
Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir