ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

29 Nisan 2024, Pazartesi 13:46   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Spor > Genel Spor Muhabbeti
forum sohbet oyun basliklari
   Üç Bantın Sihirbazı......Semih Saygıner
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

cctugaycc

cctugaycc resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  22.Nis.2010 Per 15:23:26      Üç Bantın Sihirbazı......Semih Saygınersohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle
Bilardoda ‘dünyanın bir numarası` olan Semih Saygıner, geliştirdiği teknikler ve kendine has tarzıyla kazanmadık kupa bırakmıyor. Yaptığı işte dünyanın en iyisi. Bir şampiyon. Dünya Bilardo Federasyonu tarafından 2003 yılında “dünyanın en iyi bilardocusu” seçilen bir isim. Kazanmadığı kupa yok, üstelik de rakiplerine ezici bir fark atarak. Ama “fazla kupanın göz çıkarmayacağını” düşünüyor. Bilardo literatürüne geçen 40 vuruşu var; özel formüllü. Avrupa liginde Portekiz`in Porto kulübünde ama Türkiye adına yarışan bir sporcu. Günde sekiz saat antrenman yapıyor; haftada dört gün spora gidiyor. Ortaokul mezunu, ama yedi dil biliyor. Çünkü insanlarla kendi dillerinde diyalog kurmayı seviyor. İnsanın sadece kendi kalbine değil, başkalarınınkine de dikkat etmesi gerektiğini düşünüyor; kimseyi kırmamaya çalışıyor. Onun yaşamı pek çok gence örnek olacak bir başarı öyküsü. Bir insanın isterse ve severse her şeyin üstesinden gelebileceğini, başarıya ulaşabileceğini gösteriyor. Pes etmeden çalışarak, yeteneklerini kullanmasını bilerek ve kendine güvenerek zirveye ulaşmanın adı o: Semih Saygıner...

Kendinizi nasıl aşıyorsunuz? Şu anda dünya şampiyonu olduğum zamankinden farklı oynuyorum. Diyorlar ki, “Neyi değiştirdin, ne yapıyorsun?” Daha iyi nasıl sonuç alabilirim diye değişik vuruşlar deniyorum. Saatlerce antrenman yapıyorum. İşin teknik boyutunun dışında psikolojik boyutu da var. Sahada psikolojik bir savaş yaşanıyor. İnsanın ne düşündüğü, heyecan ve korkularını yenmesi çok önemli. Bir taraftan haftada dört gün spora giden, kendine bakan bir adamım. “Ben nasılsa şampiyonum, kimse de beni yenemez” diye olaya bakarsan yenerler. Muhammed Ali`nin bir sözü var:

“Bu kadar büyük başarımın tek bir sebebi vardı. Maçlarıma iyi hazırlanmam”.

Üç bantın kralı olarak anılıyorsunuz. Masada stratejik hesaplamalar yapıyor musunuz? Sadece antrenman yaparken kuruyorum. Ama o kadar hızlanmış ki o mekanizma, anında görüyorum ne yapacağımı. “Deha dediğiniz şey yüzde 1 yetenek, yüzde 99 çalışmaktır.” Çalışmak şart ve çalışırken de kendini geliştirmek önemli. Bilardoyu satranca benzetirler zaman zaman. Ama aslında çok önemli bir fark var. Satrançta düşündüğünüz en önemli hamleyi herhangi bir kimseye oynattırabilirsiniz. Ama bizde düşündüğümüzü hayata geçirmek ancak toplara can vererek, toplara hükmederek olur. Bu da işin zaten spor tarafı. Önce bedenimizi terbiye ediyor, terbiye ettiğimiz bedenle de topları terbiye ediyoruz.

Sizinki büyük bir başarı öyküsü. Sizi hayata bilardonun bağladığını söylüyorsunuz. Bilordo size neler kattı? Yaşadıklarımdan ötürü potansiyel bir suçlu olabilecekken, dünyanın zirvesinde bir sporcu oldum. Bunun nedenini karakteristik özelliklerimin dışında, bilardonun kendi iç dinamiğinde olan unsurlar da aradım ve bazı sonuçlara vardım. Bilardo insanı özeleştiriye itiyor. Bilardoyu hiç bilmeyen adam bile ıstakayı ilk eline alıp vurduğunda ve başarısız olduğunda “ben yapamadım” der. Beyniniz bilgisayar gibi çalışmaya başlıyor. Maç esnasında masaya gelip pozisyonu gördüğümde nereden vuracağımı biliyorumdur topa. Fakat yine de çevresinde dolaşıp kontrolleri yaparım. Çünkü farklı bir açıdan baktığım zaman başka bir pozisyon görebiliyorum. Dolayısıyla bilardo olaylara değişik açılardan bakmayı da insana öğretiyor. Bilardo bir salon sporudur ve salon insanı olmayı öğretir insana. Salon insanı olmak nedir? Ayrı dilden, dinden, ırktan olsan da aynı mekânda bir arada yaşamayı öğrenebilmek demek. Biz barışçıl, salon insanı olmayı başarabilmiş insanlarız.

Peki siz bilardoya neler kattınız?

Bu spora farklı bir boyut getirdiğim kesin. Hollanda gazetelerine haber de oldu bu. ‘Üç bantın yeni boyutu` diye. Yeni vuruşlar buldum. Bilardo oyununda vuruşların tolerans farkları vardır. Yani bazı vuruşlar en ufak bir hatayı bile affetmez, sayı yapamazsınız. Öyle pozisyonlar vardı ki, hatasız vurmak neredeyse mümkün değil. Dolayısıyla ben de dahil olmak üzere en profesyonel oyuncular bile yüz vuruştan beşini sayıya çevirebiliyordu. Ben onlara bir formül geliştirerek başarı payını yüzde beşten yetmiş beşe çıkardım. Bir anda dünyada olay oldu.

Tesadüf olduğunu ileri sürdüler. Televizyonda canlı yayında bu vuruşların bazılarını yaptım, anlattım. Artistik bilardo diye bir dal var. Bu alanda yeni bir tarz yarattım dünyada. Diyaloğu seven biriyim. Anekdotlar anlattığım, espriler yaptığım bir ‘one-man show`a dönüştürdüm bu dalı.

Bir bilardocunun gerçekleştirmek istediği tüm hayalleri gerçekleştirdiniz? Başka ne kaldı? Hayal biter mi? Hayalin bittiği yerde hayat biter. Ben sadece bilardo oynayan bir adamdan ibaret değilim. Yaptığım işte, hayata bakışımda hayalleri olan bir insanım. Hayallerimden biri, bu sporun Türkiye`de ciddi anlamda televizyonlara girmesini sağlamak. İnsanların televizyonda, futbol kadar olmasa da bir şekilde, kısa kısa görüntüler de olsa ligleri, maçları takip etmesini sağlamak. Olacağına da inanıyorum. Çünkü Türkiye`de 400 binin üzerinde bilardo masası var. İnsanların ne kadar bilardoyu sevdiğini, uğraştığını çok iyi biliyorum. Bilardonun Türkiye`de olması gerektiği yere gelmesi için her türlü çalışmayı yapmaya hazırım. Bu arada sporculuğumdan da ödün vermem. On sene daha devam etmek istiyorum. Daha kazanacağım çok kupa var.

CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir