ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

sohbet, okey, tavla, chat
29 Nisan 2024, Pazartesi 06:53   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Kültür Sanat Hobiler > Önemli Bilgiler
forum sohbet oyun basliklari
   Kağıt İsrafı Nasıl Önlenir ?
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

AYaZ

AYaZ resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  19.Tem.2010 Pzt 06:51:08      Kağıt İsrafı Nasıl Önlenir ?sohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

Kleopatra, Konfüçyüs, Einstein, Edison, Ts`ai Lun. Bütün bu kişilerin içinde insanlık tarihinin gelişimine en büyük faydası olan kimdir dersek, herhalde Ts`ai Lun demezsiniz. Ama O`dur. Ts`ai Lun günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce Çin`de yaşayan bir memurdu ve MS 105 yılında bugünkü kullanılan hali ile kağıdı icat etti.

Dutağacı kabuğu, kenevir ve kumaş paçavralarını suyla karıştırarak ezdi, lapa haline getirdi, presleyerek suyunu çıkardı ve bu ince tabakayı kuruması için güneşin altında ipe astı.Ve böylece kağıdı icad etti.Ve böylece her alanda işimize yarayan bir araç oldu.

Kağıt fabrikaları en çok su kullanan tesislerdir.1 ton kağıt üretimi için 64 bin litre suya ihtiyac vardır.100 Yapraklı bir ders kitabının yaklaşık 500 gram ağırlığında olduğunu ve bu ebattaki bir kitabın çöpe atılması halinde yılda 13 bin litre oksijen de çöpe atmış oluyoruz.Buna bağlı olarak tabiatta o kadar miktarda oksijeni üreten bitkinin oksijen üretimi de durdurulmuş ve çöpe atılmış oluyor.Bu , 2050 WH elektrik enerjisinin heba edilmesi , aynı zamanda 15 gram kirleticinin atmosfere atılması anlamına geliyor.Bu kirleticiler yanında yeryüzünün  ısınmasına ve sera etkisine neden olan 18.1 kilogram karbondioksiti de atmosfere atmış oluyoruz.Oysa kitapların geri kazanım sürecine katılması halinde bu olumsuzlukları en aza indirmek mümkün.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım.7,8 Yaşında idim.Anneannem  rahmetli , pirinç ayıklıyordu.Bir tane yere düştü.Anneannem eğildi , aramaya başladı.Sağa bakıyor , sola bakıyor ,bulmaya çalışıyor.Çocukluk işte , ``aman anneanne dedim , bir pirinç tanesi için bu kadar çaba harcamaya , yorulmaya değer mi ?``Rahmetli ilk defa sertleşti bana karşı,öfkeyle doğruldu.Dedi ki ; sen oturduğun yerden ahkam kesiyorsun.Hiç pirinç üretilirken gördün mü ?İnsanlar ne kadar zorluk çekiyorlar.Bir pirinç tanesinde kaç insanın göz nuru , alın teri , emeği , çilesi var biliyor musun ? Utancımdan kıpkırmızı olmuştum.Ne diyeceğimi bilememiştim.Onun için gelin bize verilen bir nimete sahip çıkalım ve israftan kaçınalım.

CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir