ChatCity sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç ve kendi radyo yayınını yap

Forum sayfaları sohbet arkadaş sitesi ile oyun tavla ve okey oyna, sohbet muhabbet ortamını keşfet. Oyun, okey tavla oyna, kulüp aç erkek kız arkadaş bul

29 Nisan 2024, Pazartesi 18:43   

ChatCity Forum
Chatcity Forumlarında mesaj yazmadan önce Forum Kurallarını mutlaka okuyunuz...

En İyiler  Son Eklenenler       
sohbet forum basliklari  CC-Forum> Mühim Mevzular > Felsefe, Din, İçsel meseleler
forum sohbet oyun basliklari
   TÜRKÇE EZAN
 Mesaj Ekle, sohbet ve oyun icin cagir
sohbet forum arkadaş cagir

forum arkadaş sohbet linki

NiHALATSIZ1944

NiHALATSIZ1944 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

sohbet icin online durumu
Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  1.Haz.2011 Çar 14:00:39      TÜRKÇE EZANsohbet oyun linki
Bu Mesajdan Alıntı Yaparak Mesaj EkleMesaj Ekle

Ziya GÖKALP konuyu şöyle şiirleştirmiştir:

"Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
Köylü anlar manasını namazdaki duanın
Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda`nın
Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın."

Atatürk 1932`de, önce Türkçe ezan okunmasının dinen caiz olup olmadığını tartıştırıyor ve caiz olduğu belirleniyor.

SADETTİN KAYNAĞIN SESLENDİRDİĞİ İLK TÜRKÇE EZANI DİNLEMEK İÇİN LÜTFEN

TIKLAYINIZ

byMoruk

byMoruk resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  1.Haz.2011 Çar 16:56:16sohbet oyun linki

türkçe ezanmı olurmuş ya saçmalığın daniskası

benim bildiğim ezan Arapça okunur

HoKKaBaZ

HoKKaBaZ resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  1.Haz.2011 Çar 23:35:55sohbet oyun linki
·byMoruk· :

Ezanın Türkçe olmasını saçmalık olarak nitelendirmen büyük ahlaksızlık. Ezan Türkçe de okunsa Arapça da okunsa kutsaldır!

Biri "Din elden gidiyor!" derken diğeri de "İranlaşıyoruz!" der bu ülkede... Ezanın Türkçe okunmasında bir sakınca görmüyorum, fakat kültür farklı bir şeydir. Ezanın arapça okunması gelenektendir. Atatürk`ün ezanın Türkçeleştirilmesini istemesindeki esas amacın insanların onu anlamaya çalışmasını istemesinden olduğunu düşünüyorum.

(bkz: lan oğlum bi saçma sapan konuşma la)

byMoruk

byMoruk resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  2.Haz.2011 Per 22:27:29sohbet oyun linki
·HoKKaBaZ· :
·byMoruk· :

Ezanın Türkçe olmasını saçmalık olarak nitelendirmen büyük ahlaksızlık. Ezan Türkçe de okunsa Arapça da okunsa kutsaldır!

Biri "Din elden gidiyor!" derken diğeri de "İranlaşıyoruz!" der bu ülkede... Ezanın Türkçe okunmasında bir sakınca görmüyorum, fakat kültür farklı bir şeydir. Ezanın arapça okunması gelenektendir. Atatürk`ün ezanın Türkçeleştirilmesini istemesindeki esas amacın insanların onu anlamaya çalışmasını istemesinden olduğunu düşünüyorum.

Pardon, milliyetçi duygularını şahlandırdım sanırım. ezanı şarkı sandın galiba türkçeye ingilizceye fransızcaya çevrilsin ve o dillerde okunsun. madem ezanın arapça okunması bir gelenek o halde hiç anlamı yok" tanrı uludur " demenin bırak devam etsin gelenekler

HoKKaBaZ

HoKKaBaZ resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  2.Haz.2011 Per 23:06:16sohbet oyun linki
·byMoruk· :
·HoKKaBaZ· :
·byMoruk· :

Pardon, milliyetçi duygularını şahlandırdım sanırım. ezanı şarkı sandın galiba türkçeye ingilizceye fransızcaya çevrilsin ve o dillerde okunsun. madem ezanın arapça okunması bir gelenek o halde hiç anlamı yok" tanrı uludur " demenin bırak devam etsin gelenekler

Milliyetçi duyguyla yakından uzaktan alakası yok yazdığım mesajın. Ümmetçi duyguyla yazmış deseydin anlardım. Aslında bu bile konu hakkında senin ne kadar az bilgi bildiğini gösteriyor.

İslam dini akıl ve mantık dinidir. Belirli bir sisteme dayanır. Diğer dinlere yaklaştığın gibi ona da dogmatik olarak yaklaşmamalısın. Bir şeye yasak demişse İslam, onda bir sebep vardır.

Hepsini geçtim ilk vahiy "oku"dur. Anlamını bilmeden okumanın kime ne yararı olur? Yararı olmayan bir şeyi Allah neden istesin? Birazcık çalıştırın şu aklınızı ya... Çok zor değil, inan sen de yapabilirsin.

(bkz: beyin bedava)

Not: Bence de Arapça okunmalı.

R--O-M-E-O

R--O-M-E-O resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  3.Haz.2011 Cum 00:36:53sohbet oyun linki
Ezan türkçe okunmuyor şu an ama ne dendiğini anlayabiliyoruz. Yani anlamak için türkçe olması gerekmez

Juanita

Juanita resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  3.Haz.2011 Cum 01:14:22sohbet oyun linki
Bence ne dinlediğimizi anlamak açısından Türkçesini de bilmek gerekli. Ama Arapça okununca insanın ruhuna dokunabiliyor gibi... Aynı etkinin Türkçe`de de olacağını pek sanmıyorum.

kralkanon

kralkanon resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  3.Haz.2011 Cum 01:20:48sohbet oyun linki

Bir şeyin asılları varken neden aslından uzaklaştırıp farklı kalıba sokma geregi duyalım ki ...

Değişmeyen hayatımızda dokunulmayan bir kaç mabet kalmışken onlarada dokundutturursak  kişisel düşünceleriyle şekillendirdikleri dinlerden ne farkımız kalacak ..

Her şey yerinde güzel ...

NiHALATSIZ1944

NiHALATSIZ1944 resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  3.Haz.2011 Cum 10:52:44sohbet oyun linki
kralkanon :

Bir şeyin asılları varken neden aslından uzaklaştırıp farklı kalıba sokma geregi duyalım ki ...

Değişmeyen hayatımızda dokunulmayan bir kaç mabet kalmışken onlarada dokundutturursak  kişisel düşünceleriyle şekillendirdikleri dinlerden ne farkımız kalacak ..

Birşeyin aslı varken değişmek hiçbir Türk`e yakışmaz bu konuda sana katılıyorum.Peki neden kendi dilinde ibadet etmek zor geliyorda arabın dilinde ibadet etmeyi kendine düstur ediniyorsun?Dil en büyük emperyalizm aracıdır bunu sakın unutmayın!Türkçe Türk Ulusunun Dil Bayrağıdır;Bayrağınızı yerlerde süründürmeyin...

Ayrıca değişmek demişken kendi öz inançlarını bırakıp başka başka dinlere mensup olmak değişmek değilmidir?

kralkanon

kralkanon resimleri ve sohbet sayfasi forum oyun tavla okey

Mesaj Gönder
Forum Mesajları
Forum Başlıkları

oyun sohbet linki, arkadaş tavla okey sayfasi  3.Haz.2011 Cum 12:05:32sohbet oyun linki
NiHALATSIZ1944 :
kralkanon :

Birşeyin aslı varken değişmek hiçbir Türk`e yakışmaz bu konuda sana katılıyorum.Peki neden kendi dilinde ibadet etmek zor geliyorda arabın dilinde ibadet etmeyi kendine düstur ediniyorsun?Dil en büyük emperyalizm aracıdır bunu sakın unutmayın!Türkçe Türk Ulusunun Dil Bayrağıdır;Bayrağınızı yerlerde süründürmeyin...

Ayrıca değişmek demişken kendi öz inançlarını bırakıp başka başka dinlere mensup olmak değişmek değilmidir?

Şimdi ilk önce şunu ayırmak lazım ;

İslamiyet bir dindir. Türklük ise bir millettir.

Herkes dinini kendi diline göre çevirmeye kalkarsa ki şekilleri önümüzde mevcut bu sefer din yerine kendi yazdıklarımıza inanmak zorunda kalıyoruz.  Bir şeyin aslı varken onu çevirip kendine göre benzetmeyi şu örnekle açıklayım;

İlk okul cocuklarının asıl karneleri ile oynayıp güzelleştirip fotokopisi ile ailesini kandırıp bundan mutlu olması gibidir ...

En nihayetinde  din ve dil ayrı şeylerdir bunları bir kefeye koyup kıyaslamamak gerekir . Ayrıca çok hassas konular oldugu için bu yazdıgım son yazı olacak .

Son olarak bayrak hepimizin bayragıdır. Kimsenin onu süründürmeyi bırakın baş ucundan 1 mm aşagıya indirme niyeti yoktur. Sadece farklı kavramları  aynı pencereye sokmanın yalnış oldugunu düşünüyorum ....

Umarım  demek istedigimi anlamışsınızdır ...

CC sohbet icin buraya
  Mesaj Ekle, arkadaş oyun sohbet icin cagir